Problém bolesti

Název knihy: Problém bolesti (zamyšlení nad utrpením v lidském životě) (The Problem of Pain)
Autor: C. S. Lewis (překlad Jana Pošmourná)
Nakladatelství: Návrat domů, Praha
Rok vydání: 2013, 2. vydání
ISBN: 978-80-7255-284-9, 157 stran

Obsah: Každá kapitola začíná nějakou citací jiných lidí, následuje autorova rozvaha (esej). Aby mohl vysvětlit problém bolesti, zabývá se Božími dobrými vlastnostmi, lidskými špatnými a pádem a následnou bolestí jako přirozeným důsledkem všeho. Ochomýtne se i okolo pekla, nebe a bolesti zvířat, končí dodatkem lékaře o bolesti.

Ukázka: VIII. Peklo

Žádáme-li, aby Bůh takovému člověku odpustil, je tento požadavek založený na směšování pojmů. Přimhouřit oko neznamená odpustit. Přehlížet zlo znamená jednoduše je ignorovat, chovat se k němu, jako by to bylo dobro. Ale odpuštění, má-li být úplné, musí být nabídnuto a přijato: a člověk, který se nepřiznává k žádnému provinění, nemůže přijmout ani odpuštění.

Vlastní názor: Ne, že by mě to zklamalo úplně, ale trochu ano. Nějak jsem očekávala jiné řešení, vlastně to, co jsem se dočetla, na mé otázky neodpovídalo. Asi tím rozpoložením to šlo trochu jedním uchem dovnitř a druhým ven.

View this post on Instagram

#dnesctu📚 #berrynctenarak #cslewis #theproblemofpain Možná jsem čekala víc. Možná byla chyba po emotivním Eldredgovi číst intelektuálního Lewise. Možná jsem přistupovala zmatená pamětliva Rad zkušeného ďábla. Ne, že by mě kniha neoslovila vůbec, naopak, shtla jsem ji zaráz. Ale na otázku Problému bolesti mi neodpověděla. Nejvíce mě paradoxně oslovil dodatek lékaře o bolesti jako takové. Jinak to jsou zajímavé eseje o Božím charakteru, pádu do hříchu, vzniku lidské bolesti, co na to zvířata a co nebe, vše spojeno oslími můstky. Odkazy na biblické texty a jiné autory nejsou úplné (autor na to sám upozorňuje). Ale nejvíce mi stejně utkvěl odstavec z přebalu, který, škoda, nebyl více rozveden: Trocha odvahy pomáhá víc než mnoho vědomostí, troška soucitu více než mnoho odvahy a nejnepatrnější dotek Boží lásky více než všechno toto dohromady.

A post shared by Berry (@berrys_pleasure) on

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.