Název knihy: Třetí přání
Autor: Robert Fulghum (překlad – Lenka Fárová a Jiří hrubý, ilustrace – Karen Lewisová, hudba – David Caldwell)
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2004
Obsah: Kniha se dělí na dvě části – Svědek, Ariadna a příplety. V ději se prolíná život tří lidí. Max-Pol Millay utíká z Ameriky, protože se mu nedaří vypořádat se smrtí své manželky a nenarozeného dítěte, přestože si před smrtí řekli, že je to pro všechny tři vysvobození. Bloudí po Evropě a narazí na Alici, která je žena mnoha jmen, vždy podle místa, kde se nachází. Jinak původem je také z Ameriky. Ti dva se potkají na jedné konferenci, kde se zmíní tři přání (1. je vždy okamžité vyřčení, 2. je snaha vrátit vše do původních kolejí kvůli 1. a 3. je to, co si opravdu přejeme) a Alice se písemně (má zánět středního ucha a předstírá, že je hluchoněmá) Max-Pola ptá, jaké je to jeho 3. přání. Přál by si svědka, tímto začne jejich nevšední dopisování. Svědek jen ví, že ten druhý je v pořádku. Třetí a poslední hlavní postavou je Alex Evans, původem Řek, který dlouho žije v Anglii a nechce se vrátit „domů“. Má dvě dcery v Austrálii, manželka zemřela a on je 80letý gentleman putující světem. První část se odehrává na Krétě, odkud Max-Pol píše Alici Krétskou kroniku, kde jí píše o tom, co zažívá spíše jeho okolí a sobě či svému popisu se cíleně vyhýbá. Alice mu na oplátku posílá balíčky, které poodhalují ji samu.
Na přelomu první a druhé části se má Alice s Max-Polem sejít na hodinu podruhé v životě, ale Max-Pol chce, aby je Evans zpovzdálí tajně sledoval a řekl mu pocity. Když Alex poprvé uvidí Alici, pozná v ní ženu ze snu, která má být jeho naplnění ženy. Proto se k Alici nenápadně přidá, které v něm díky Krétské kronice Alexe pozná, a vrací se spolu do Giverny a tráví nějaký čas. Začne mezi nimi vznikat hluboký vztah a domluví se na výlet na lodi, ale mezi tím týden pauzu, aby si vše v hlavě mohli urovnat. Na lodi plují po Anglickém kanálu a jejich vztah se ještě více prohloubí a přijíždí Max-Pol na Přípletovskou oslavu (rádi spolu mluví Nonsenovskou poezií a její autor má den předtím výročí). Max-Pol uzavře vztah s Alicí a všichni prožijí krásný společný večer, po kterém se loučí a Alice odjíždí zase jinam.
Ukázka: „Tak tak,“ řekl si Alex. „Šlo to docela rychle.“ Pozoroval je zpoza živého plotu na opačném konci zahrady. Byl spokojený. Jeho vztah k Alici byl vyjasněný a dlouhodobý, což platilo i o vztahu k Max-Polovi. Vůbec o tom nepochyboval. Všichni si navzájem dělají svědky.
A jak je to s tím, co se třeba mezi Alicí a Max-Polem odehraje? Uvědomoval si, že je mezi nimi něco jako most. Most, na který se mohou spolehnout. To, co je za tím mostem, už teď mají v rukou oni sami – v rukou, jejich prsty už jsou propletené.
Vlastní názor: Přestože je to román, který je opravdu dost tlustý, četla se mi kniha skvěle, jedním dechem. Je plná ilustrací, dopisů, Krétské kroniky, hudby, která hrdinům zní v uších v podobě not, citátů, myšlenek, historických souvislostí… Kniha má plno smyslů – rozebírá víru, vztahy, problémy a aktuální témata. Je špatné a těžké shrnout její obsah, ale její myšlenka zůstává hodně hluboko ukrytá dlouho. Každý potřebujeme svědka.
Kdysi jsem ji taky četl.
Páni. Tohle je pro mě dost zamotané. Možná to chápu, možná ne, nejsem si moc jistá . Ne, že by tvá recenze byla špatně napsaná, to vůbec ne, ale já jsem hrozně nechápavý člověk 😉 Každopádně kniha vypadají zvláštně a proto, abych si z toho něco mohla vyvodit si ji musím nejdříve přečíst;-)
pavel: A i ostatní 2 díly? Nemohu je sehnat, ale podle recenzí už nic moc… Tak nevím, nechci se zklamat.
Elisis: Mě se líbí, jak je to psané střídavě – pohled jedné osoby, vložená Krétská kronika, příběh další osoby, setkání, jak se vše prolíná… Fulghumovský styl 🙂