Kytičky

Máte je rádi? Já bych možná moc neměla po té, co jsem konečně dodělala herbář a nafotila je na úkol na rádcák. Ale mám. Jsou hrozně zajímavé.

Třeba takový vlaštovičník. Jsem se dočetla, že je to sugesce – léčení bradavic. Protože je dokonce slabě jedovatý a žádné léčivé látky v něm nejsou. Tak si říkám jak to, že to léčí všechny všeho druhu. Asi nehorázná autosugesce. Nebo to třeba vypalují ty jedovaté látky, kdo ví.

Nebo taková pampeliška (chcete-li smetánka). Údajně je slabě jedovatá, alez mladých listů se dělají saláty a z květů med. Takže to asi taky bude nějaké prapodivné. Sněženka. Všimli jste si uvnitř květu těch zelených míst? Ta ukazují, kde je šťáva v květu.

Jetel plazivý a jetel chlumní. Skoro stejné rostlinky – stejný květ (ten známý bílý), ale plazivý se plazí a chlumní má trošku jiné listy a hlavně chlupatý stonek. Má ho skoro dřevnatý a obsahuje prý hodně celulózy, proto se nemůže používat jako krmivo pro dobytek na rozdíl od plazivého.

Zkrátka, začalo mě to bavit. Živit se tím opravdu nebudu, ale pěkně mě to přiblížilo. Některé jsou jen okrasné, některé jako potrava pro živočichy, jako jejich domov… Vše žije v souladu a bez sebe by to nefungovalo. Nebo ta konstrukce. Prvosenky mají každá jinak stavěný květ, aby byly opylené pylem z jiné rostliny a ne z vedlejšího květu. Důmyslné, není-liž pravda?

Příroda je moc fajn, škoda, že ji tak ničíme. Těším se, až v ní strávím většinu prázdnin. Pozorovat to z blízka a naživo. Co víc si přát ;-).

KytickyToto je třeba česnáček – jeho květy po zamnutí údajně voní po česneku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zamyšlení a jeho autorem je Berry. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u „Kytičky

 1. Pozorovat květinky je zajímavé, jak jsou životaschopné, stačí vidět, jak se prodírají rostlinky skrz rozpukaný asfalt, nebo skrz kamení.Normálně si jich nevšímáme, jen je míjíme a vlastně působí jako dekorace okolí… každá kytka je něčím zajímavá, dokonce i kopřiva má zajímavě tvarované listy (o schopnosti žahat ani nemluvě), bodlák má taky atraktivní květ… Svízel přítula se zase umí dobře zachytávat. Vlaštovičník asi je na bradavice dobrý, je to známá kytička, a myslím že někdo nedávno říkal, že si tím od bradavic pomohl. Pampeliška? Tam je myslím jedovatý ten stvol, nebo spíš bílá šťáva, která z ní vytéká. Jinak, listy se jedí do salátu (ale mají být mladší) a z květů se dá udělat pampeliškový med. Natty, jedna z oblíbených blogerek, dělá med ze všeho možného… i ze sedmikrásek, zdá se mi.

 2. Česnáček znám, ale většinou nevím ani 1/2 toho, co víš ty. Mě by to ale asi nebavilo, ikdyž pokud to není ve škole, tak mě baví pomalu vše. Hlavní je se pro jistou věc umět nadchnout – to pak baví vše! I Vendy, jak tak čtu toho ví strašně moc. Ale… mě ty kytičky zajímají né odborně, jako na co všechno a pro co a pro koho. To zase ne, ale jaké mají květy mě taky baví pozorovat, hlavně na focení se hodí vědět, která jak vypadá a čím je zajímavá. Pak můžete jít fotit hned a víte co a nejen zkoušet něco najít. Ikdyž občas se hodí oboje. No nic, zajímavé. PS: mě od bradavic nepomůže vůbec nic. Ani to blbé vypalování!

 3. Květiny a jinou zeleň mám kolem sebe každý den, kolem mého domu toho je spousty. Louky, zahrady, lesy, pole. Skoro si závidím 😉 Miluju jaro, jak sleduješ ty rostliny, stromy a květy, jak si razí a raší cestu všude kde se dá, někdy i nemožnými cestičkami. Jak řekla Vendy, svízel přítula je vážně přítulný, až moc, trhám ho jako plevel pro slepice 😛
  Pampelišky jsou jen slabě jedovaté, a spíš v pozdějším stadiu růstu. Jaks podotkla, vyrábí se z ní med a saláty, takže jedlá být prostě musí.

 4. Kytičky můžu …líbí se mi když vše kvete..vůně a tak..
  Pampeliškový med dělám taky..ale salát jsem jedla jednou..moc hořké:-(a to nesladím:-D
  Ze sedmikrásek jej nedělám..těch je u nás málo..(Kdysi jsem četla že když se sní prvním 7 sedmikrásek, bude celej rok člověk zdravej..tak si říkám jdu to zkusit a zrovna je počůral pes..tak nic:-P)
  Vlaštovičník znám a mohu říct že bravic na chodidlech jsem se zbavila (byla jsem na to háklivá jako malá..nojo bazén a já úplná ryba:-))
  Celkově kytičky a příroda snažím se ji udržovat…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.