Pavučina lží

Název knihy: Pavučina lží (Co se děje za polárním kruhem? A co v zákulisí vysoké americké politiky?)
Autor: Dan Brown
Nakladatelství: Metafora, spol. s. r. o.
Rok vydání: 2005, Praha (překlad Blanka Petáková)

Obsah: Jestli někteří autoři bojují s úderným názvem knihy, Brown tento problém rozhodně nemá. Pavučina lží je přesný název pro dílo obsahující zápletky neskutečných rozměrů. Děj se odehrává v době kampaní prezidentských voleb a boje o udržení organizace NASA v chodu. Hlavní hrdinka, Rachel Sextonová, dcera jednoho ze dvou prezidentských kandidátů, svému otci právem nedůvěřuje a plně se věnuje své práci v tajné státní agentuře NRO. Stávající prezident ji požádá o potvrzení pravosti nalezeného meteoritu, který by mohl NASA zajistit slávu a zářnou budoucnost, ale Rachel se tím odepisuje na jistou smrt. Její odlet za polární kruh dá do pohybu sled událostí, ve kterých se dozvídá nepříjemné pravdy, které se nemají dostat na veřejnost, a hrozí jí smrt. Stojí před otázkou, komu a jak může důvěřovat, a na jaké místo postaví svou rodinu.

Ukázka: Kapitola 69

„Spojte mi ji,“ žádal rozhodným hlasem Pickering. „Rád bych s ní mluvil osobně.“

„To bohužel není možné. Není v Bílém domě.“

„A kde tedy je?“

„Prezident ji dnes dopoledne poslal na Milneský šelf, aby prověřila správnost údajů na místě. Ještě se nevrátila.“

Pickeringův hlas vřel zuřivostí. „Nikdo mě neinformoval – “

„Nemám čas, abych s vámi řešila vaši uraženou pýchu, pane. Zavolala jsem vám ze zdvořilosti. Chtěla jsem vás varovat a sdělit vám, že Rachel Sextonová se v kauze nálezu meteoritu rozhodla hrát na vlastní pěst. Bude hledat spojence. Pokud vás kontaktuje, sdělte jí, prosím, že Bílý dům má k dispozici videozáznam jejího vystoupení na interní tiskové konferenci pro prezidentův kabinet, kde potvrdila správnost všech údajů souvisejících s objevem. Jestliže se teď z jakýchkoliv důvodů rozhodla pošpinit dobré jméno Zacha Herneyho nebo NASA, přísahám, že Bílý dům se postará, aby si to setsaktramentsky odskákala.“

Vlastní názor: Kniha je naprostým skvostem! Nutila mě hltat každé slovo a nedovolila se odtrhnout. A když už jsem si myslela, bláhově, že vím, kam mě autor chce dovést, děj byl naprosto nepředvídatelný. Brown navíc dokáže spojit věci skutečné a nereálné tak, že si čtenář není jist, kde by ve skutečnosti mohla být pravda a zůstává obezřetně na vážkách. Výborně také zapojuje do díla technologie a odborné výrazy. Určitě si od tohoto autora přečtu některou z dalších knih.

Příspěvek byl publikován v rubrice Čtenářský deník a jeho autorem je Berry. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u „Pavučina lží

  1. Brown umí zaujmout, to je fakt. Podle tvé recenze to vypadá na schopný thriller, nebo spíš, prostě dobré čtivo. Mám ráda propletené zápletky a atmosféru napětí. V knihách mi to nevadí, to je dobrá odreagovačka.
    (Jestli ti můžu dát tip, zkus cokoliv od Forsytha. I když, poslední kniha, kterou jsem od něj recenzovala, nebyla až tak dobrá – ale jinak mě od něj nic nezklamalo. Den pro Šakala nebo Vyjednavač, výborné knihy.)

    • Dobrá, na tohoto autora mrknu. Četlo se to výborně, půjčila jsem to mamince, která není takový čtivec jako já, ale říkala, že se čte úplně samo, přestože je to tolik tlusté.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.