Terorismus

Koukám, copak je dalším tématem – terorismus. Hmm, tak to nebude tak jednoduché, říkám si.

Co se vybaví mě, tím by bylo dobré začít. Afgánistán, 11. září, ekoterorismus, zbraně, zakuklence… Tak takhle asi ne. Ale co je to vlastně ten terorismus? Slovo používané ve zprávách více než často, ale každý si vydefinuje něco jiného.

Když jsem toto heslo zadala do google.cz, vyjela mi hromada odkazů. Od wikipedia, přes stránky věnované přímo tomu, hesla s válkou,… Když jsem si rozklikla odkaz na stránky věnované terorismu, dívala na obsah, plno věcí se zakládá na Islámu. Prakticky, když ten seznam projedete, ve většině je slovo Islám nebo něco příbuzného. Znamená to snad, že Islám = terorismus? Začalo mi to vrtat hlavou. Před týdnem jsme byli se školou na exkurzi v islámské mešitě a mluvili s jejím představeným. Sice nás sám upozorňoval na to, že není teolog, ale Islám je dle jeho slov postaven na tom, že si má víru každý vykládat sám a teologové jsou jen na velice zapeklité otázky. Náš rozhovor se odehrával spíše formou otázek a odpovědí, sám nám toho příliš neřekl. Ale co je podstatné pro toto téma – pokud muslim zabije jednoho jediného nevinného člověka, jakoby zabil celý svět. No jo, ale jak vydefinujeme nevinnost? My sami jsme s tím měli problém a zasekli se na tom. Taktéž na tématu džihádu (svaté války) a vlastně jsem do teď trošku zmatená. Muslimové odsuzují, když se zabije člověk a tvrdě za to trestají (až trestem smrti), ale svatá válka je něco jiného. Má několik, stupňů a jeden z nejvyšších je i s mečem. Jakou to má souvislost s islámskými teroristickými organizacemi? Nejsou to jen vyhraněné, extrémistické skupiny? Ale svalujeme vinu na všechny muslimy. Jsem zmatená.

Aktuálně bereme ve škole Afriku a spousta zemí je na tom tak špatně jen kvůli toho, že je tam neklid právě z důvodu islámských teroristů. Vedení státu je buď podporuje nebo se je naopak snaží vymýtit. Největší extrém je v Libyi, kde místní diktátor nejprve teroristy podporoval a Evropa na něj uvalila různá embarga. Pak se veřejně omluvil a nyní jezdí skoro po celé Evropě, aby prodal jejich ropu. Zajímavé, co stačí udělat. Tak málo a přístup Evropy se změní…

Jde to trochu mimo můj rozum, ale stejně pořád nechápu jednu věc. V Africe je terorismus zaviněn islámskými radikálními skupinami. Ale platí to tak v celém světě nebo zase všechny hážeme do jednoho pytle?

P.S. No jo, není to msta za křížové výpravy? Kdy se celá Evropa snažila předělat muslimy na svou víru?
Pro: Elisis-diary

Příspěvek byl publikován v rubrice Články jinaké a jeho autorem je Berry. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 komentářů u „Terorismus

  1. Zajímavá ta otázka na konci. Ale to je, jako bys hledala špendlík v poli, plném sena. (Jedna kupa nestačí). Taky jsem přemýšlela, jestli napíšu nějakou úvahu na téma, ale jsem na rozpacích. Terorismus má asi víc tváří. Ten nejextrémnější je vidět právě v těch násilných aktech – výbuchy, sebevraždy, vraždy, svaté války. Takzvané. Mám obavy, že za svatou válku schovají úplně všechno.
    (Stejně jako v křesťanství, když se dělaly hony na čarodějnice.)
    A asi se nikdy nedohledá, kdo za to může.
    A islám je nebezpečný právě v tom, že si jejich zákony můžeš vyložit podle svého. Takže vlastně – tam nemáš žádný pevný bod, kterého se můžeš chytnout, všechno je věc vlastního názoru. Možná to vidím zjednodušeně, ale fakta mluví za své. Viděla jsem nedávno prezentaci s islámskými ženami a dívkami, které byly zohaveny kyselinou. Jen proto, že odmítly svého nápadníka. V případě dvanáctileté dívky proto, že rodina navrhla, ať nápadník nějaký rok počká, než trochu dospěje… To není omluvitelné ničím. To je jen falešná zástěrka pro vlastní brutalitu a násilnické sklony.

  2. terorismus je netolerance a tu může člověk naleznout i kolem sebe… pokud někomu nejsi podle jeho představ, reaguje terorem

  3. K té otázce na konci. Nebyla to úplně celá Evropa a obraceli jsme na víru nejen muslimy. Křesťanská církev, vždycky ráda “obracela na víru” tam, kde jí to přineslo největší zisky. A to trvá dodnes, ale už to není jen církev (ta už je spíš okrajová), ale velké korporace a mocenské mezinárodní skupiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.