Já naděje

Věnování: Těm, kteří mi tu pravidelně chodí, přestože jsem dlouho nic nepřidala, hlavně těm, kteří mají pocit, že naděje je jen slovo a těm, kteří hledají.
Asi už víte, kdo jsem, ale stejně se ještě představím. Jmenuji se Naděje. A kdo nebo co jsem?

No, v různých jazycích mám různá jména, ale to třeba někdy jindy nebo si to můžete najít v různých překladačích. Nevím, jestli jsem cit, věc, vlastnost nebo něco jiného. Nevím, co jsem, ale ovlivňuji lidi. Dávám jim důvod žít, dýchat. Nevzdají se, protože mají mne. Mám kamarádku, Doufání. Ale o té jindy. Často nás potkáte spolu. A kdy?

Skoro pořád. Jsem s lidmi, když jsou na dně. Někdo jim ubližuje, umírá, ztrácí se jim. Něco není v pořádku. Se mnou mají pocit, že to bude lepší nebo dokonce jako dřív. Když jsem s lidmi, věří, že po pádu se zvednou. Po těžkých zkouškách bude lépe. Po noci přijde ráno. Každý mě vnímá jinak a hlavně každý potřebuje v jiné chvíli jinou formou.

Často jsem s lékaři, hlavně při operacích. Díky mě věří, že vše dobře dopadne, zlomená ruka či noha se narovná. Jindy věří, že se nádor v pořádku odoperuje a člověk se ze šokového stádia dostane. Operace nestačí, ještě jsem s nimi dlouho poté. Jsem s pacienty, jejich životními osudy a příběhy. Mohla bych vydávat knihy o nich, jak se drželi nebo mě ve svém životě nechtěli, vyhnali a prohráli.

Někdy mě vidíte pomocí svých rodin, partnerů, dětí, nejlepších přátel, filmů, knih, písniček. Vidíte mě kdekoli chcete pokud mě vidět chcete.

Na závěr, co o mě někteří řekli:
• Když ti život podává citron řekni: No jasně citrony mám rád a co tam ještě máš? (Henry Rollins)
• Člověk se může rozloučit se vším, jenom ne s nadějí. (Ilja Grigorjevič Erenburg)
• Představuj si, že každý den, jenž se rozzářil, je tvůj poslední; vděčně pak přijmeš každou hodinu, se kterou tvoje naděje již nepočítala. (Quintus Horatius Flaccus)
• Naděje je pilíř světa. (Benjamin Disraeli)
• Ať si jsou naděje klamné, ale aspoň nás provedou životem po růžových cestách. (Francois de la Rochefoucauld)
• Není mocnějšího léku než naděje. Nejnepatrnější známka pochyby ve tváři či v hlase lékařově může stát pacienta život. (Axel Munthe)
• Kde je život, je naděje. (Miguel de Cervantes y Saavedra)
• Je lepší rozsvítit jen malou svíčku, než proklínat temnotu. (Konfucius)¨
• Život je silnější než smrt, naděje je silnější, než zoufalství. (George Bernard Shaw)
• Naděje – to je obruč, která nedovolí srdci, aby puklo. (Thomas Fuller)

Nevzdávejte se mě, možná jsem sen, ale možná blízká skutečnost.
(citáty)

Příspěvek byl publikován v rubrice Zamyšlení a jeho autorem je Berry. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u „Já naděje

  1. život bez naděje by byl často beznadějný, ale jako každá mince, která má dvě strany, je to i s naději… když se k ní člověk až příliš připoutá, nevidí skutečnost jaká je a žije v iluzi…

  2. Sama za sebe bych řekla: naděje je něco, co nás drží naživu. Protože člověk, který ztratí naději, ztratí pro co žít…
    Moc krásný článek!

  3. Z těch krásných citátů mi slzí oči,ale možná je to kvůli rýmě 😉 Naděje je důležitá věc,a ten kdo v ní nevěří,nežije .. Já osobně už sem se s takovými lidmi setkala.Nevěří si,nemají naději a jen kňourají.Nechtějí se něco naučit.Žádný učenec z nebe nespadl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.