B-AF LEK (6. semestr)

Závěrečný bakalářský semestr.

PřF:F4100 Úvod do fyziky mikrosvěta – opakování povinného předmětu ze 4. semestru. Ve cvičení 3 průběžné zápočty, písemná a ústní zkouška. Bylo to prakticky stejné, jako v předchozím semestru – poznámky jsem měla tak napsané, že jsem připisovala jen drobnosti. Výhodou bylo mít jiného cvičícího, který některé věci vysvětloval malinko jinak. Přesto mi první pokus utekl – přesně hrana. Zazmatkovala jsem. A tak jsem další týden počítala jak urvalá mnoho příkladů navíc. Příklady v písemce jsem “znala”, ale opět se nezadařilo. Čekal mě tedy třetí, navíc z milosti, termín. Nervově jsem již byla na pokraji. Ale zadařilo se, bodejť, když jsem měla opravdu VŠECHNY příklady z učebnice vypočítány a v ruce. Budete to slyšet na přednášce pořád, abyste je vypočítali opravdu všechny. Tak v semestru mákněte. Nebo se to dá za dva intenzivní týdny. Ale proč… A ústní se jede opravdu podle HRW – nejčastěji RTG, pevné látky, kvantová čísla, částice. A je dobré to umět fakt do detailu, co se odkud bere a proč vzniká, ne jen “odvykládat”.

PřF:F4290 Biofyzikální praktikum – toto povinné praktikum mi přijde semestrálně špatně rozložené, ale nemám nápad, kam ho dát jinam. V semestru, kdy finišuji bakalářku, trávit dva dny přípravou na praktikum, dva dny zpracováním protokolu, na to čas prostě není. Na druhou stranu, vážně mě to bavilo a polovina témat se u státnic trochu opakuje. Cvičící byl báječný, rozšiřoval nám téma o věci mimo učebnici a říkal plno zajímavostí. Ukončením, kromě protokolů z prvních dvou demonstračních týdnů a 10 úloh, byl kroužkovací test (pro fyziky nezvyklé spojení) s žádnou až všemi správnými odpověďmi. Není dobré jej podcenit, ale není ani přehnaně těžký. Jsou v něm spíše chytáky vždy, pouze, záporně položená otázka apod.

PřF:F6055 Bakalářské repetitorium 2 – volitelné předstátnicové opakování. Teď bylo mnohem více zaměřené na teoretiky a učitele. Otázkou tedy zůstává, jaký to má pro nás přínos, když polovině věcí nerozumíme jakožto aplikovaní. Okruhy byly totiž zaměřené právě na učitele a teoretiky. Zpracování samotné otázky tak bylo komplikované, protože bylo bez hlubších znalostí. Takže pro náš obor zbytečná zátěž, ke státnicím více nevyužitelná. Ale občasné detaily jsou fajn.

PřF:F6220 Bakalářský seminář 2 – jelikož ho má povinně jen astro, byli jsme volitelně jen dva neastro. A šlo to poznat. Celý semestr spočíval v pročítání prací spolužáků a poslední tři hodiny nácvik obhajoby.

PřF:F6250K Bakalářská práce 2 – najít si čas chodit do laboratoře, psát a finišovat závěrečnou práci. Dobrý poznatek – tisk stačí opravdu dvakrát, protože po obhajobě si vedoucí nechává a oponent dává do knihovny. A formální požadavky? Co vedoucí, to jiné. Taky je dobré nechat si aspoň den na odevzdání – studijní na razítko, nahlásit na fyziku, zanést vedoucímu a oponentovi, pokud je znám (studijní to za vás neudělá).

PřF:F7850 Vybrané kapitoly z elektronové mikroskopie – aneb když na poslední hodině předmětu, který jste si dali akčně navíc, protože se vám hodí k bakalářce, zjistíte, že jste tam se spolužačkou omylem dvě cácory a zbytek jsou doktorandi. Jo, přednášeli lidé z provozu a praxe, takže to byly výseky, kterým jsme občas moc nerozuměly s kamarádkou. Ukončením je napsání práce o využití ve vašem oboru a budoucnosti mikroskopie, volitelná návštěva výroby. Tam jsme ale byly s kamarádkou minulý semestr v rámci náboru. A esej – když ve vašem oboru je elektronový mikroskop okrajovou záležitostí… Takže sumarizace – zajímavé ano, pro náš obor složité a zbytečné.

PřF:F8270 Radiační biofyzika – volitelný předmět z nMgr. studia, na který jsme chodili 4 k panu řediteli do kanceláře 🙂 Takové prolnutí lékařské biofyziky, praktika z biofyziky a mikrosvěta. Utřídění. Ukončením je povídací kolokvium, které je opravdu povídací.

PřF:XS450 Komunikační trénink – jeden z nejpřínosnějších předmětů navíc, jaký jsem si mohla zapsat. Prvně mě k tomu vedla nutnost od vyučujících, kteří postupně vyhrožovali, že se u státnic nedomluvíme, když jsem tak nervózní a nedokážu znalosti “prodat”. Na první hodině jsem si říkala úauau, kam jsem se to dostala, jakmile začala lítat slova typu “evaluace”, “dancefloor”, … Pak jsem ale zjistila, že náš lektor je výborný a i když ta slova používá, rozumí jejich dosahu, dokáže poradit a konstruktivně vést naše projevy. Věděla jsem, že musím pracovat na nervozitě, zvolnit projev, pracovat na očním kontaktu a o hlas se opřít. A bonusem pro mě bylo, že jsem se dozvěděla, že jsem příjemně vtipná, což jsem do té doby nějak asi nikdy neslyšela. Dalším bonusem byly improvizace, které jsem využila i v oddílu a děti byly nadšené. Pro zápočet je nutno mít tři projevy, tři zpětné vazby, třikrát sám sebe zhodnotit na internetu po projevu a být aktivní v hodině (mít improvizaci, být časomírou, …). Hodiny byly o překonávání se, jelikož v cizím prostředí nejsem extrovertní, ale pro mě osobně byly neuvěřitelně přínosné. Taky to byl předmět, kde jsem se cítila opět jako člověk, používala celou slovní zásobu a poznala lidi z různých oborů. Moc mě to bavilo.

Komunikuj s lidmi
Objevuj nejen své možnosti
Motivuj druhé
Trénuj nedokonalosti
Raduj se z pokroku
PřF:FSB06 Státní zkouška Bc, Lékařská – největším hitem je dozvědět se termín státnic dva týdny před zkouškou a plno zmatečných informací okolo. Takže. Termín písemných se dozvíte na stránkách fyziky. Pozor, bere se to zároveň jako přijímací zkouška, ke které vám žádný dopis nepřijde, ale je to v jiný termín. S sebou kalkulačka, psací potřeby a HRW (naučte se v něm listovat a kde co hledat, hodí se zeptat starších spolužáků na typy příkladů – dobrá polovina je v řešených nebo využijete vzorce; času je málo – 20 příkladů na 120 min, takže žádné hrdinské odvozování, ale psaní na jistotu klidně z HRW – proto ho s sebou máte). Papíry dostanete hlavičkové. Ústní je pak cca týden potom, opět termín víte ze stránek fyziky, žádnou oficialitu nečekejte. Žádné občerstvení pro komisi se nechystá! Není nějaké společné zahájení, ale přijdete těsně před začátkem zkoušky předchozího spolužáka, a jdete na potítko.Tahají se dva okruhy – obecná fyzika a lékařská. Lékařská jsou prakticky stejné otázky jako z Lékařské biofyziky z druhého ročníku, ale co se trochu týká např. elektřiny, je potřeba umět propojit s obecnými fyzikálními znalostmi, nebo laser, NMR, … A je potřeba to umět maličko nad rámec knihy – ta je na potítku, takže ukázat, že jste se to rychle nenaučili. Obecná fyzika je složitější – některé okruhy budou znít cize, takže je potřeba se domlouvat (my jsme dost rozvířili vody u garantky a celé komise, tak těžko říct, jestli konečně dojde ke změně, nebo další ročník musí udělat stejné víření). Opět je na potítku HRW. Samotná zkouška začíná prezentací práce, následně jsou přečteny posudky vedoucího a oponenta, na Vás je zodpovědět na jejich otázky a přejde se k volné diskuzi o práci. Pak předseda vyzve k otázce z obecné fyziky a následně lékařské. Nelekejte se, poměrně dost skákali do řeči, neznamená to hned, že mluvíte špatně. Známka je známa po krátké poradě do 5 – 10 min po dozkoušení.

2 komentáře u „B-AF LEK (6. semestr)

  1. Mám dojem, že jsem tenhle semestr neměla snad žádné předměty, jak to tady vidím u tebe. Obdivuju tě, že jsi to s bakalářkou stihla.
    A díky za připomenutí, že jsem tento článek ještě nenapsala!:D Letos, po státnicích, mi to naprosto uteklo:)

    • No, bylo to opravdu s Božím požehnáním a jela jsem hodně na doraz. Poslední dva měsíce jsem byla těžce závislá na cukru – měla jsem balíček marshmalow a o půlnoci, když mi začaly padat oči, jsem si jeden lupla a měla sílu ještě pár hodin jet. Dopoledne při učení litr melty, odpoledne jednoho sládka a vodu, před spaním půl litru meduňkového sirupu. Hlavně jsem nemohla spát, jak jsem nedokázala vypnout hlavu, tak přečíst něco. Nejlépe jsem usínala u Vojny a míru. Bylo to už opravdu přes čáru…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.