Gen

Název knihy: Gen – o dědičnosti v našich osudech (The Gene: An Intimate History)
Autor: Siddhartha Mukherjee (překlad Jan Šmarda)
Nakladatelství: Masarykova univerzita, Brno
Rok vydání: 2019, 1. vydání
ISBN: 978-80-210-9140-5, 447 stran

Obsah: Monografie genu – jak ho objevili, ač neměl jméno, Mendel – Darwin a další vrstevníci, zneužití Mengelem, pokusy z historie na lidech, možná budoucnost a varování z historie. Každá kapitola je uvedena citátem a prokládána příběhy rodiny, jejíž problémy vedly k výzkumu.

Ukázka: Hladová zima

Nenechejte se ovšem uvedeným popisem ukolébat. Laskavý čtenáři, nedej se svést k úvaze “Propána, to je ale složitost!” a pak spočinout v přesvědčení, že tento postup stejně nikdo nemůže chápat, narušit jej ani s ním promyšleně manipulovat.

Když vědci podceňují složitost, stoupá riziko nechtěných následků. Příklady takového vědeckého pochybení jsou dobře známé: cizorodí živočichové, rozšíření kvůli eliminaci škůdců, se stávají škůdci sami o sobě; zvyšování továrních komínů kvůli omezení zplodin ve městech vede k uvolňování určitých škodlivin ve výšce a znečištění ještě zhoršuje; stimulace krvetvorby z důvodu prevence srdečního infarktu způsobuje houstnutí krve a výsledkem je zvýšené riziko ucpání krevního toku do srdce.

Vlastní názor: Kniha mě velmi oslovila. Je to něco mezi učebnicí a perfektně napsanou beletrií – skvěle se to čte, vše je vysvětleno, rozkresleno, doloženo. Poznámkový aparát je sen. Ale taky to děsí. Jsem vděčná, že jsem to mohla přečíst a mohu tušit zase něco víc – abychom neopakovali chyby. Na základě “naučeného” jsem napsala esej.

Taky jsem si poslechla science café, o které se mohu podělit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.