Velikonoční dějství

Letos jsem poprvé Velikonoce strávila doma, nebyla na žádné chatě a nevytvářela program dětem, nebyla na službě v nemocnici, jen doma. Logicky mě to vedlo k tomu si načíst více a prožívat, co se svátečního děje z křesťanského pohledu. A tak níže nasdílím, co mě oslovilo. Budu ráda, když se i vy podělíte se mnou a obohatíte mě 🙂

To samotné, co se děje v okolí Velikonoc, mi nabídl Velikonoční příběh, nejčerstvější kniha, s biblickými odkazy, která evangelia pouze převypráví do čtivé podoby.

View this post on Instagram

9/20 #berrynctenarak Moje první Velikonoce doma bez služby dětem, práce či jiných povinností (učení se nepočítá). Uvědomovala jsem si, jak jsem vyšťavená a už mi ani nezáří oči, což je při nošení roušky a omezeném úsměvu velmi důležité. Zastavení od mé milované @kimimonka ve schránce rozhodlo o jinačím dnešku. Četba s meditací (to je tak, když znáte konec), poslechy chval a kázání, četba krátkých zamyšlení proloženo prací v domácnosti s půstem od technologií a modlitbou. Hledáním pokory, lásky, ktera v tom Velikonočním příběhu je protkaná nadějí. Modlitba za sebe, abych zase měla ten vnitřní zápal lásky pro druhé, který ve mně uhasili lidé poukazující na mou složitost. Prosby za kamarády zdravotníky, kteří jsou v tak nepředstavitelně těžké situaci. Výkřiky, kde jsi Bože v tom binci, co se na zemětváři děje a proč nemůžeš přidat moudrosti jejím vládnoucím představitelům. Je tu, stále, vždyť lásku dokázal tou obětí. Jen potřebuji ticho, abych se nadechla a vnímala. Tak to ticho jsem dnes hledala, i když bylo tolik možností online, byl čas hledat offline na stranách prastarého příběhu milosti. #ellengouldwhite #velikonocnipribeh #dumaciokenkoberry

A post shared by Berry (@berrys_pleasure) on

Větší omáčka i s narozením a co se dělo pak, nabízí Walter Mika, kterého jsem četla před loňskými Velikonocemi.

https://www.instagram.com/p/BuQccVVFIhn/

A to, co se dělo pak (převyprávěné biblické Skutky), nabízí třetí knížečka, kterou jsem četla loni na Islandu, Začalo to zklamáním a končí nadějí.

Velikonoce jsou časem, kdy bychom měli přijmout nabídku naděje výměnou za strach ze smrti (v těchto dnech o tolik intenzivnější). Za naši smrt již bylo zaplaceno tou nejvyšší cenou. První píseň jsem již sdílela v povídání o Virusu od Simy Martausové. Další slovenskou překrásnou písní je zhudebněný Žalm 46., který zpívá o pokoji v Boží náruči, který nabízí. Stačí přijmout. Spolu s tou obětí, která už byla dávno vyřešena bez našeho přičinění.

A s odhazováním strachu, přijímáním pokoje a zůstáváním doma kvůli COVID-19 souvisí ticho. Velmi mi sedla a zaujala mě nejnovější píseň Pavla Helana, kde je myšlenka, kterou teď často ve svých každovečerních zábavných vysíláních opakuje Iva Pazderková (pokud potřebujete vypnout a zasmát se, vřele doporučuji ultimátní karaoke a rozbor dětských písní a básní, směju se tak moc, že je to třeba, IG a televize IVA). Diváci píší, že to nezvládají, a ona laskavě říká: “Co se děje – neteče vám voda, vypnuli vám plyn, onemocněli jste? Ne? Tak se nic hrozného neděje, slunce svítí, ptáci zpívají, i doba roušková jednou pomine.” A má pravdu.

Do čtvrtice jemná jednoduchá zapomenutá a k Velikonocům vydaná píseň (opět slovenská, ojoj) Dominiky Gurbalové o tichém přicházení beze slov před Pána.

V hledání ztišení mi pomáhá kváskové pečivo (to už víte) – těch 26 hodin uspíšit nejde. A tak konečně poprvé přišel na řadu mazanec opravdu o Velikonocích.

Mými dalšími zdroji k ztišení v době Velikonoční byla minutová kázání Pastoral Brothers.

Instagram mi nabízel i #vetadne farářky Martiny Viktorie, ale jen ve storíčkách (tedy nepřesdílím) k jednotlivým úsekům. Opět, do třetice, Příběhy velké noci s úvodem, zamyšlením, modlitbou a písní různých duchovních v denním cyklu večer:

Tu podstatu vší té meditace a ztišení vystihla Andrea Růžičková tak, že nemám co dodat, jen si to přečtěte:

https://www.instagram.com/p/B-zOdBygBqo/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

V tuto dobu jsem měla jezdit na sever a být radostnou součástí šňůry 3 velikonočních koncertů, u kterých jsem se dojímala, aka pohled na evangelia z pohledu Máří Magdalény. Inu, někdy jindy, ale to mi nebrání si broukat a rozjímat sama. A tak sdílení musím zakončit jednou z mých nejoblíbenějších písní, a to modlitbou z Getsemane v podání Kamila Střihavky, jsem ráda, že jsem to mohla v maturitním ročníku vidět naživo.

Nyní hlavní postavu zpívá a hraje Václav Noid Bárta. I jeho verze má cosi do sebe, i když je jiná. Každý jsme jiný.

Opravdu úplně poslední je záznam, který si jdu teprve pustit, ale je to chválící večer tematicky k Velké noci od kamaráda, který dělá takové chvály teď každý pátek v době koronavirové a moc se na to vždy těším. Jdu tedy chválit s ním (v popisku je odkaz na zpěvník!) a přeji vám krásné dny, kdy pokoj přetrvá i zítra a pozítří a naděje, která nám byla nabídnuta, bude námi přijata.

A za odměnu, že jste došli do konce, nabízím virtuální procházku ze soboty překrásnou přírodou.

https://www.instagram.com/p/B-2rgqRHSV-/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

1 komentář u „Velikonoční dějství

  1. Pingback: Velikonoční příběh | Berry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.