Sladěni s Bohem

Název knihy: Sladěni s Bohem (Dar hudby a její projevy v liturgii) (In tune with God)
Autor: Lilianne Doukhanová (překlad Martina Balcarová)
Nakladatelství: Advent-Orion, Praha
Rok vydání: 2015, 1. vydání
ISBN: 978-80-7172-749-1, 253 stran

Obsah: Odborná kniha o hudbě rozdělená do pěti částí. Věnuje se hudebnímu názvosloví, vhodnosti hudebních nástrojů v bohoslužbách, vlivu reformace na vývoj hudby, hudbě jako součásti liturgie. Vše doplněno odkazy na odborné články, biblické texty a vlastní autorčinu zkušenost.

Ukázka: Kapitola 3 – Význam hudby

Zesílení

Hudba nevytváří nový stav sama o sobě, ale dokáže zesílit již existující emoci. Když hudba doprovází slova, události či jakoukoli jinou situaci, má schopnost zintenzivnit prožitek všech zúčastněných. Vyvolává emocionální odezvu a kontext události se promění. Prožitek díky hudbě zasáhne hloubku lidské duše a stane se trvalou vzpomínkou, která ovlivňuje jeho život. Čím větší napětí člověk prožívá, tím větší má hudba vliv. Věda tento jev vysvětluje tak, že hudba zesiluje naši schopnost přijímat stimulaci.

Vlastní názor: Knihu bych doporučila každému, koho hudba odborněji zajímá a povinně by si ji měli přečíst všichni, kdo se podílí na zapojení hudby do liturgie. Nejen odborně, teologicky, ale vůbec pochopit historické souvislosti.

https://www.instagram.com/p/BzBP1n-ikGW/?utm_source=ig_web_options_share_sheet

3 komentáře u „Sladěni s Bohem

  1. Dodatečně – ale kniha samotná může být opravdu zajímavá pro přečtení a hudba, hudba je něco natolik pozoruhodného, že může souviset s Bohem, stejně jako zpěv.

  2. Vendy: Asi ani já poslední dny nejsem naprosto čistě vyladěna…
    Každopádně – kniha jako taková je z hlediska hudební teorie opravdu poutavá, přínosná a poučná, odborná. Ukazuje, jak hudba souvisí se vším a co v nás dokáže vyvolat. Opravdu odborně, na to jeden nemusí být křesťan, aby se chtěl začíst 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.