Sladěni s Bohem

Název knihy: Sladěni s Bohem (Dar hudby a její projevy v liturgii) (In tune with God)
Autor: Lilianne Doukhanová (překlad Martina Balcarová)
Nakladatelství: Advent-Orion, Praha
Rok vydání: 2015, 1. vydání
ISBN: 978-80-7172-749-1, 253 stran

Obsah: Odborná kniha o hudbě rozdělená do pěti částí. Věnuje se hudebnímu názvosloví, vhodnosti hudebních nástrojů v bohoslužbách, vlivu reformace na vývoj hudby, hudbě jako součásti liturgie. Vše doplněno odkazy na odborné články, biblické texty a vlastní autorčinu zkušenost.

Ukázka: Kapitola 3 – Význam hudby

Zesílení

Hudba nevytváří nový stav sama o sobě, ale dokáže zesílit již existující emoci. Když hudba doprovází slova, události či jakoukoli jinou situaci, má schopnost zintenzivnit prožitek všech zúčastněných. Vyvolává emocionální odezvu a kontext události se promění. Prožitek díky hudbě zasáhne hloubku lidské duše a stane se trvalou vzpomínkou, která ovlivňuje jeho život. Čím větší napětí člověk prožívá, tím větší má hudba vliv. Věda tento jev vysvětluje tak, že hudba zesiluje naši schopnost přijímat stimulaci.

Vlastní názor: Knihu bych doporučila každému, koho hudba odborněji zajímá a povinně by si ji měli přečíst všichni, kdo se podílí na zapojení hudby do liturgie. Nejen odborně, teologicky, ale vůbec pochopit historické souvislosti.

View this post on Instagram

#dnesctu📚 #intunewithgod Když jsem před rokem začala číst tuto knihu, byla jsem nadšená – nejen, že se věnuje odborně samotné hudební teorii, stylům, nástrojům, ale pak to Lilianne Doukhan propojuje s biblickými texty na slušné teologické úrovni. A protože jsem ji viděla naživo na studijním týdnu, který sice vedl její manžel, ale přesto jsem mohla vidět její vztah k hudbě naživo. 🤔 Knihu jsem pak ale musela odložit do komínku "teď to nevnímám a musím zpracovat, abych pokračovala". 🎼 A pak jsem před pár týdny přišla s tím, že začnu jezdit na nácviky zpěvu. I když teď víkendy netrávím doma, rodiče mě podporují a mají pochopení, že chci znovuobjevit lásku k hudbě a sborovému zpěvu (maminka také prošla pár sbory a tatínek hrál chvíli v laickém orchestru, takže asi geny 💏). 🎶 A přišla ❤. Takže zase pokračuji po roce v četbě, protože už zpracovávám, vnímám a učím se. Třeba teď více chápu historii tempa, textů a spojitost Luthera a např. Händela či Bacha. Velice přínosné čtivo pro toho, kdo se o hudbu zajímá trochu víc a zajímá ho i rozdělení sakrální a umělecké hudby a proč vznikly kontrafakty ("písně z polí do kostelů"). #berrynctenarak

A post shared by Berry (@berrys_pleasure) on

3 komentáře u „Sladěni s Bohem

  1. Dodatečně – ale kniha samotná může být opravdu zajímavá pro přečtení a hudba, hudba je něco natolik pozoruhodného, že může souviset s Bohem, stejně jako zpěv.

  2. Vendy: Asi ani já poslední dny nejsem naprosto čistě vyladěna…
    Každopádně – kniha jako taková je z hlediska hudební teorie opravdu poutavá, přínosná a poučná, odborná. Ukazuje, jak hudba souvisí se vším a co v nás dokáže vyvolat. Opravdu odborně, na to jeden nemusí být křesťan, aby se chtěl začíst 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.