Biotechnologická exkurze v Contipru

Přemýšlela jsem, který provoz si pro psaní eseje vyberu, protože mě zaujaly všechny – nejvíce si mě ale pravděpodobně získala firma Contipro v Orlických horách.

Firma se zabývá výzkumem a výrobou kyseliny hyaluronové, kterou se ohání již mnoho kosmetických značek v reklamách. Bylo zajímavé si u zdroje vyslechnout a na vlastní oči vidět plno věcí s kyselinou spojených. Vhodné by bylo ale začít časovou posloupností.

Už při příjezdu mě zaujalo, jak nás firma vnímala – ne jen jako ledajakou exkurzi, ale stále nás brali jako potenciální zájemce o práci či stáž a přistupovali k nám s neobvyklým respektem. Samotné zaměření firmy, která profituje z výroby, na výzkum a poskytování šancí mladým lidem, mě zaujalo také. Byla jsem nadšená ze všech možností, které nám paní magistra Myšáková v pár minutách představila. Nejen, že byla vidět její orientace, zapojení a zápal pro věc, ale řekla vše podstatné, aniž by nás předem vyčerpala. Přestože byla řeč o uplatnění pro chemiky a biology, a právem, protože pro ně je předmět určen, v letáčku jsem velmi rychle našla dvojstránku věnovanou blíže mému oboru – tedy témata z optiky, zpracování obrazu a jiných fyzikálních až technických metod.

Samotná exkurze ve čtyřech vybraných provozech byla velmi přínosná a odborníci, kteří se nám věnovali, mluvili opravdu k věci. Jako první jsme navštívili fermentační provoz – mohli jsme na vlastní oči vidět, jak hodnota pH ovlivňuje konzistenci kyseliny, jak se kyselina míchá, vysušuje, všechny přístroje v komplexu laboratorních místností a také potrápit svoje mladé uši zvukem ultrazvuku. Tento provoz byl startovací a spíše ukázkový. To lepší bylo teprve před námi.

Jako druhý provoz jsme navštívili nanotechnologické zpracování kyseliny. Zde začala doslova „show“ – prvním kouzlem bylo pozorování rozpouštění plátku kyseliny ve vodě, abychom pochopili její vlastnosti a problémy při výrobě. Ani jsme nestačili mrknout, jak rychle kyselina ve vodě mizela! Dále jsme mohli vidět různě tlusté plátky vysušené a vylisované kyseliny a možnosti uchycení na podkladový materiál. Také nám byla vysvětlena podstata, proč se věnovat kyselině v oblasti malých rozměrů – nanorozměry se používají pro okamžitý účinek a když je v další vrstvě větší rozměr, účinek se prodlouží, tedy může podporovat dlouhodobé bezjizvé hojení. Toto uplatnění mě velmi nadchlo! Krásnou třešinkou bylo pozorování nastřikování vláken kyseliny pomocí válce a drobného kropení – výsledek vypadal jako drobná pavučinka, ale po pochopení souvislostí a podstaty věcí to již tak obyčejné není.

Třetím provozem byla laboratoř fyziologie buňky. U této laboratoře jsem si zprvu vůbec nedokázala představit, čím se zabývá a k čemu by ve výzkumu k výrobě byla, ale i to nám bylo záhy důkladně vysvětleno. Nejpochopitelnější po povídání byly ukázky videí z konfokálního mikroskopu s vysvětlivkami. Díky tomu jsme pochopili, k čemu výzkum je do důsledku platný.

Posledním, čtvrtým provozem, byla polovýrobna. Z obrovských kádí se mi až zamotala hlava, protože desítky litrů létaly vzduchem jako nic.

Od nejmenšího po největší – začínali jsme v miligramech a nanometrech a skončili u stovek litrů Firma má obrovský záběr, je soběstačná a stále se rozvíjí. Jsem velmi ráda, že jsem se díky exkurzi o firmě dozvěděla plno nových věcí, pro začátek o její existenci. Kdybych nebyla rozhodnutá a netíhla k uplatnění ve zdravotnictví, exkurzí si mě firma získá přinejmenším pro téma disertační práce nebo roční získání praxe.

5 komentářů u „Biotechnologická exkurze v Contipru

  1. Zajímavé 🙂 Asi se na firmu z kariérních důvodů podívám, děkuji!:D (zdravotnictví mě sice také láká víc, ovšem bojím se, aby tam byla ještě nějaká místa pro nás…)

    • Doporučuju! Byli jsme na 4 místech a tam se mi to zalíbilo fakt nejvíce – zázemí, benefity, okolí (fakt vylezeš a seš v lese, to mi bylo sympatické strašně moc), smysl, uplatnění, … Nevím, zda za 5 – 10 let, ale já teď tu vidinu teoreticky mám, ale je to velmi specifickým tématem, do kterého se vrhám – chápu, že ty to máš složitější 🙁 A taky plat…

  2. Určitě by to bylo zajímavé pracovní místo. Nejen práce zajímavá pro toho, kdo se zaměřuje tímto směrem, ale počítám, že i finančně dobře ohodnocená. Ale myslím, že jestli jsi rozhodnuta pro zdravotnictví, budeš pro lidi větším přínosem. Ne že by kyselina hyaluronová nebyla užitečná, ale zdraví je přece jen přednější. A se svým přístupem k lidem budeš skvělá!

    • Zrovna tam mě zaujali tím, že to smysl má – nedělají jen výzkum pro kosmetiku, ale kys. hyaluronová je skvělá v přípravcích na posílení kloubů a také v obvazovém materiálu, když se spojí nano a makro vrstva, je to výborné pro dlouhodobé hojení bez jizev. Zatím mají prototypy na armádu, aby se hojení jizev nekomplikovalo, ale je v tom výborná budoucnost a přínos!
      Pacienti na živo jsou ale.. srdcovka, i když jdou někdy na nervy 😉

  3. Pingback: PřF: N-FY ABF (3. semestr) | Berry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.