Ořechový dort s hruškami a karamelovým krémem

…podle Děvčete u plotny. Maminka bude mít narozeniny a přála si něco ovocného – Švagrová je totiž velmi šikovná s výzdobou hlavně pomocí fondánu a marcipánu a maminka předem řekla, že to nechce. Tak jsem hledala něco originálního a zajímavějšího, než jen piškot s lesním ovocem zalitý želatinou (i když by to bylo také výborné!). A myslím, že se povedlo! 

(obrázek přestal fungovat, tak klik)

Na Děvče jsem narazila nějakou dobu zpátky, když na konzultaci v pracovně vyučujícího visel nějaký článek s receptem na nástěnce. Prošla jsem si její články a obdivovala hravost, žel recepty mi přišly velmi složité s několikerým upozorňováním, že dort je dřina… Pak jsem narazila i na její další povídání Rozmarné děvče a početla si o ekologii, nad kterou také velmi přemýšlím – o té ale jindy. Šla jsem ale do sebe a našla mi nejsympatičtější recept vzhledem k maminčiným chutím a pustila se do ořechového dortu s hruškami a karamelovým krémem.

Z výstrah jsem měla takový strach, že jsem vše dodržovala do posledního puntíku, i když jsem některé věci zvyklá dělat trochu jinak – a už bych to asi stejně nedělala, ale zase po svém. Například vyložení formy pečícím papírem – pak jsem měla problém ho z korpusu strhnout, raději zůstanu u vymazávání a vysypávání, nikdy s tím nebyl větší problém.

U hruškového kompotu jsem neodolala a polovinu cukru nahradila vanilinovým (och, ta vůně!, a to jsem byla na vahách se skořicí, hřebíčkem, …), pekla jen 40 min a jinak vše pro jistotu dodržela. Výroba karamelu byla opravdovým zážitkem – trnula jsem, zda se nebude připalovat a následná reakce při míchání se smetanou byla opravdu bouřlivá (ještě, že jsem měla vysoký hrnec). Při ochutnání a úklidu jsem utrpěla dva šoky – karamelová poleva byla hořká a zbytky karamelu na vařečce tvrdé jako kámen. Vše šlo naštěstí dobře odmočit a umýt a druhý den jsem se u ochutnávání zatetelila blahem, když se karamelová poleva rozležela a dokonce tatínek, který se sladkému vyhýbá, si pochutnal při olizování lžíce. Při skládání dortu mi hruškového kompotu asi dvě lžíce zbyly (už tak mi to díky nerovnostem trochu vytékalo), tak jsem pomlsala, a do krému dala karamelu také více, aby mi nezbylo. Do třetího dne se vše rozleželo a výsledek byl vláčný, velmi chutný a maminka se olizovala, dokonce i tatínek (který sladké dvakrát ne!) a všichni si pochvalovali.

A jak jsem na začátku zmiňovala, že si Švagrová hraje s marcipánem a fondánem, bylo mi ctí se podílet na přípravě bráškova narozeninového dortu – rozvalovala jsem plátky marcipánu, mazala marmeládou a vyráběla branky!

https://www.instagram.com/p/BdQEqSplIU3/?taken-by=berrys_pleasure

Příspěvek byl publikován v rubrice Instagram, Recepty a jeho autorem je Berry. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u „Ořechový dort s hruškami a karamelovým krémem

  1. Ten ořechový dort vypadá úplně mňamózně! Přesně jako můj typ dortu 😀 Tedy, takový, který by mi chutnal, ne nějaký, který bych už pekla 😀

    • Jé! Já měla maličké obavy – nejsme dvakrát másloví (když je to jednou dvakrát za rok, tak to umíme vychutnat, ale jinak to nevyhledáváme; krém je z Hery s příchutí másla na odlehčení a i v korpuse je Hera – ano, vím, co si cukráři o tomto “ničení” myslí…), ale olizovali jsme se nakonec všichni, tak má radost byla několikananásobná 🙂 Tak třeba se zase někdy domluvíme a “potěším tě” 😉 (důvodů je tolik – svatba, státnice O:-))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.