PřF: N-FY ABF (2. semestr)

Během semestru jsem si udělala radost, protože mi uznali mnou navržené naprosto volitelné předměty z Bc. v hodnotě 11 kreditů (nesměly být povinné, tak jsem si to naskládala tak různě, aby mi uznání vyšlo, nejvíce z 5. semestru ;-)). Nejtěžší semestr – jediné tři povinné věci z celého studia, které mi chybí k připuštění ke státnicím…

PřF:Bi2900 Duševní vlastnictví – velmi zajímavý předmět díky osobě přednášející, která je ředitelkou centra, které vyřizuje patenty, ochranné známky a vlastně duševní vlastnictví pro univerzitu. Takže kromě toho, že naprosto se v tématu orientovala, nám občas i pověděla zákulisní informace, ukázala věci na život, nejnovější novinky. Přínosné to bylo. Dala nám k dispozici i prezentace, kde ale občas některé informace byly špatně – a na to upozorňovala právě na přednáškách, takže kdo chodil, věděl. Test jsem ale naprosto zbytečně dovrtala a stydím se za to – 37 otázek, 4 možnosti, 0 – 4 odpovědi, za otázku 4 body (když jedna chybí/jedna špatně = -bod) a možnost vpisovat poznámky (a tím jsem sama sebe utopila).

PřF:FA600 Vibrační spektroskopie biopolymerů – miloučký předmět, kam jsme chodily dvě. Setkávali jsme se s přednášejícím blokově po 2 – 3 týdnech po domluvě, donesl nám vždy několik článků, pověděl základy, jednou nás vzal do laboratoře, aby nám měření ukázal na živo. Ukončení za docházku a diskuzi v průběhu semestru. Strašně milý předmět.

PřF:FA603 Elektronová mikroskopie v biologii – studijním na konci semestru zrušeno, problémy v kontaktu s vyučující, která onemocněla a nevěděla, že nás má učit.

PřF:F4500 Python pro fyziky – anarchistický skvělý předmět, který probíhal na pomezí samostudia, pokus-omyl, konzultacemi atd. Účast byla na semináři dobrovolná, samostatně jsme plnili úkol pomocí tzv. checkpointů a na konci semestru jsme museli svému mentorovi odevzdat dohodnutý projekt v Pythonu dle úrovně znalostí studenta.

PřF:F5090 Elektronika (2a) – jeden ze tří povinných strašáků – vyučující je ale neuvěřitelně hodný člověk! Nemá potřebu si nijak dokazovat, jak jsme hloupí a jak to on umí, trpělivě vysvětluje, dokud nepochopíme. Dal nám i doporučenou literaturu, ale vše má v prezentacích. Pár kapitol jsem si doplnila ze skript Elektronika pro fyziky, ale v prezentacích a výkladu vše podstatné je. I když jsem u zkoušky to ze sebe tahala jak z chlupaté deky, trpělivě se mnou obvody maloval, povzbuzoval, že věci vím, a tak s velkou pomocí jsem ústní zkoušku zvládla. (zápočtovou písemku ve cvičení jsme nemuseli psát, když jsme splnili docházku a měli prezentaci, také jsme dostávali puntíky za aktivitu, které nakonec nic neovlivnily)

PřF:F6330 Vybraná témata aplikované biofyziky – kromě pár výjimek téměř každou hodinu přednášel někdo jiný z ústavu o tom, co dělá. Bylo fajn si udělat rozhled a přehled, co všechno mohu, jaké jsou fenomény. V posledních hodinách jsme museli přednést spolužákům prezentaci na článek (tedy, spolužačkám z Bc. biofyziky, které to mají jediné povinně), který jsme na začátku semestru dostali (v angličtině článek, odborný, těžký) – popasovali jsme se, ale bylo to pro mě zbytečné trápení, když jsem čas potřebovala už na učení a ne trávit několik dnů nad článkem, abych ho pochopila a ještě dokázala vysvětlit. Zajímavý ale byl… Jen od věci a od všeho, čím se poslední týdny zabývám, proto jsem ten čas potřebovala jinde.

PřF:F7270 Matematické metody zpracování měření – nejstrašnějsí a asi žel nejzbytečnější předmět celého studia, který je povinný a který jsme přetrpěli my i vyučující s námi. Byl hodný, ale potřeboval po nás jinou úroveň matematiky, než jsme mu byli schopní poskytnout. Důležitá také byla docházka. Celý semestr jsme probírali matematiku, ve které jsme se snažili a sem tam museli jednodušší integrály a derivace jít spočítat k tabuli. Na konci semestru jsme museli zpracovat data, která měl každý jiná. Mohli jsme si zvolit obtížnost (50 vs. 300 s hodnotami, které je třeba vyloučit) a dostali také postupem zkouškového nápovědné vypracování podobné úlohy (mě osobně spíše zmátla). Na zpracování jsem použila Python, se kterým jsem se učila a který byl obrovským pomocníkem. Na kolokviu jsme řešení procházeli, říkali, proč jsme to udělali zrovna takto, dívali se na řešení spolužáků, komentovali je a vyučující se doptával na probrané mat. pojmy. Na mém kolokviu jsme se spolužákem dostali nabídku ještě část dopracovat na lepší známku, ale oba jsme odmítli. Tento předmět byl nejtěžší a vzal také nejvíce času. Vyučující to ale očividně ví a nemá potřebu zbytečně utápět.

PřF:F7790 Seminář z biofyziky a biofyzikální chemie – viz minulý semestr (ale už tolik nepřednášeli doktorandi, ale studenti, které i znám, tak bylo veseleji). Navíc se mi to nekrylo, a tak jsem stíhala celé přednášky.

PřF:F8760K Diplomová práce 2 – tvoříme s vedoucím kostru celé “alfa” verze práce.

PřF:JAF04 Angličtina pro fyziky IV – nejlépe to vystihuje závěr vyučující – “tento předmět byl pro mě zjevením”. Ono to tak asi je, když má nefyzik učit specifické fyziky, kde je jich koncentrovaně, anglicky a diví se, že nejsou nadšení tím, čím je nefyzik, protože to dávno známe nebo víme o teoriích, které to překonávají. Dostávali jsme ale plno materiálů, aktivit, poslechů, videí, zajímavostí, pracovali ve skupinkách, prezentovali, oprašovali angličtinu. Neustále jsme ale naráželi na střet – máme mluvit o fyzice nebo správnou angličtinou? Která je pro fyziky.. Náročná… Bylo to však milé a hlavně příležitost vidět se se spolužáky z teoretické, nana a astra, se kterými už vůbec nejsem. Zápočet byl za docházku, úkoly a aktivitu v hodinách.

PřF:JA002 Pokročilá odborná angličtina – zkouška – třetí zmiňovaná nutnost a můj osobní strašák. Písemná se mi povedla až ve třetím pokusu – v předchozích dvou mi nesedly články, které se příliš zabývaly mi neznámou astrofyzikou (první utekl o dva body, druhý o více – ale kdo ví, jak to bylo opravené, protože se mi hodnota v ISu diametrálně měnila…). Nevím, zda na konzultacích jsem byla nešťastnější já, nebo vyučující. Každopádně, bojovala jsem vším, co šlo. Přes léto anglicky četla články, byla na biblickém studiu v angličtině, koukala na seriály anglicky s titulky, vyplňovala word formation od kamarádky. A úspěch se dostavil. Na ústní jsme museli mít prezentaci – do teď si nikdo nejsme jistý, co přesně jsme měli mít. Každopádně já se spolužákem jsme mluvili o své diplomové práci – bojovali jsme se stresem, gramatikou, motáním jazyka, ale nakonec se podařilo. Třetí účastník zkoušky mluvil o obecném tématu – prozradil nám, že předmět má podruhé a na předchozí ústní prezentoval diplomovou práci a zkoušku neudělal (příliš se do tématiky zamotal). Poslední důležitou hodnocenou částí ústní zkoušky je pokládání dotazům ostatním spolužákům při prezentaci. Jsem velmi vděčná, že mám i tohoto strašáka za sebou.

PdF:FJBV_KFJ Kurz francouzského jazyka online – učebnice francouštiny jako samouk přesunutá a vytvořená v IS šabloně (teorie, čtení s poslechem, trénink výslovnosti, slovíčka, gramatika, testíky na zopakování). Je potřeba projít 10 lekcí za semestr (týdně odpracovat 2 hodiny takto, ale nikdo to neměří). Začátek byl horší, protože některé části nefungovaly kvůli přesunu, ale vše si sedlo. Jen komunikace s vyučující měla mouchy. Ale poradili jsme si.

PdF:ONLINE_A Angličtina Online – viz minulý semestr (lze zapisovat opakovaně). Ale výhodou bylo, že zase zprovoznili možnost získávat body z Duolingo, které jsem si oblíbila a nalákala na něj i dědečka.

PdF:SZ7BP_JKvP Zásady psaní bakalářských a diplomových prací – nejúžasnější předmět pro psaní kvalifikační práce, o kterém by se mělo vědět více! Na Bc. studiu mi přijde vhodný do 4. semestru. Vyučující je neskutečně výborná – také má vypracovanou interaktivní osnovu s velkým množstvím materiálů a odkazů, je vidět, že problematice opravdu rozumí a konečně mi někdo neřekl “nevím, jak to mají fyzici”, ale dala návrh, jakou cestou se vydat. Jaká slova nepoužívat, jaká naopak ano, co v práci vypíchnout a nejvděčnější jsem za seznámení s jazykovou příručkou, kterou mám již permanentně otevřenou a díky ní jsem naučila pana profesora správně skloňovat jeho oblíbené myši. Plná dojmů a pojmů jsem i kamarádce opravila diplomku (a i když mi toto vždycky šlo, obzory jsou rozšířené a já ji upozornila na tolik drobností ;-)). V průběhu semestru je potřeba splnit dva jednoduché testy v IS (na sazbu a obecné pojmy) a ukončení je písemným skenovacím testem – 20 otázek, 1 správná. A vlastně 6 víte předem (já měla 4 z této nabídky) – co je citát, citace, parafráze, koheze, koherence a to šesté ;-). Při rozdávání testu vyučující říká, užijte si to, je to takový milý test. No a měla pravdu! Při odevzdání jsem věděla, že 16 bodů mám 100%, protože jsem to prostě věděla. Výrazně doporučuji!!!

5 komentářů u „PřF: N-FY ABF (2. semestr)

 1. Děkuji za oba přehledy semestrů. Člověk se aspoň dozví detaily; i když z toho textu není tak úplně zřejmé, že angličtina tě srazila až na kolena (doslova) a byla tvou obrovskou noční můrou (ale pak ta finální oslava byla bombastic).

  P.S.
  Trošičku mě mrzí, že si o tom musím číst, jako bychom byli od sebe vzdáleni nejmíň 1000 km… 😉

 2. Melly: Děkuju – z té mám asi opravdu největší radost. Teď už to bude mnohem klidnější, prvák byl.. hustý 🙂

  majus: Uvidíme, co druhá angličtina na radiu, ale snad už to takové drama nebude a pláč přijde (opět) až před státnicemi 😉 🙂
  P. S. Ještě bych vás zahltila derivacemi a už byste mi nerozuměli vůbec 😉 🙂

 3. Verunko, ty jsi prostě superwoman – já to nechápu. Klobouk dolů jak všechno stíháš! Ty prostě jedeš na nějakém energeťáku… poraď 😀

  Jsem teda úplně mimo mísu co se týče těchto předmětů – měla jsem jenom problém je přečíst, nehledě na to hledání, co vbc ta cizí slova znamenají. Prostě obdivuji tvé zapálení a radost! A přestože se teď prakticky vůbec nevidíme, i když bydlíme v jednom městě tak tě mám moc ráda! ❤️

  Přeji hodně úspěchů a stálou radost jak ze studia, tak z každodenních maličkostí 😉

  • Sama nevím, jak jsem to zvládla. Byla jsem převelice obdarována požehnáním a chápajícími lidmi. A jak píšeš, studium mě baví, tak to učení jde maličko lépe 😉 Děkuju drahoušku!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.