Na Větrné hůrce

Název knihy: Na Větrné hůrce
Autor: Emily Brontëová
Nakladatelství: Odeon
Rok vydání: 2013, 1. vydání, překlad Kateřina Hilská

Obsah: Pan Lockwood jde do pronájmu na Drozdov, sídlo patřící k Větrné hůrce. Kam se jde představit, ale nesetká se s vřelým přivítáním. Doma se pak ptá hospodyně a ta začne vyprávět dlouhou historii 3 generací plnou zloby, lásky a pomsty. Pan Lockwood tedy odjíždí do Londýna, a když se po půl roce vrátí, vidí jinou náladu a pořádky a tajně se hospodyně ptá, která mu vylíčí, co se za poslední půlrok změnilo. Všichni dojdou svého konce, který nakonec vypadá navzdory vyhlídkám dobře.

Ukázka: XI

„Když jsem si někdy o samotě tyhle věci promýšlela, najednou jsme se s hrůzou zvedla a nasadila si klobouk, že se půjdu podívat, jak to na statku vedou. V duchu jsem si zdůvodnila, že je mou povinností upozornit Earnshawa na to, co se o něm povídá. Pak jsem se ale upamatovala na ty jeho zatvrzelé zlozvyky, a protože jsem ani nedoufala, že bych mu v tomhle dokázala být nějak nápomocná, couvla jsem a nezašla do toho ponurého domu, mimo jiné kvůli pochybám, jestli bych vydržela, kdyby ode mě tamější pán chtěl pomoc.“

Vlastní názor: Na začátku jsem byla zmatenější než pan Lockwood, kdo je kdo a jaké jsou vztahy mezi Kateřinami, Isabelou, Haretonem, pletl se mi Hindley a Heathcliff. Až v průběhu vyprávění, jak přesně vyrůstali a odkrýváním historie jsem se začala orientovat (přestože je na začátku krásný rodokmen!). Velmi se mi líbilo vylíčení psychologie jednotlivých postav a co je k jednotlivým rozhodnutím vedlo. Hlavně se mi moc líbil závěr.

Příspěvek byl publikován v rubrice Čtenářský deník a jeho autorem je Berry. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u „Na Větrné hůrce

  1. To je kniha, kterou jsem si vždycky chtěla přečíst a doposud jsem se k ní nedostala 🙂 Tak snad někdy… 🙂

      • Já mám právě seznam, co chci dohnat. Filmy jsou u mě beznadějné, sama si je prostě nepustím. Ale na knížkách pomalinku pracuju, když bylo volněji – teď zase pěkně dlouho nebude 🙁
        (stránky ne, ale já jo! :-D)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.