Vojna a mír I + II

Název knihy: Vojna a mír I + II
Autor: Lev Nikolajevič Tolstoj
Nakladatelství: Odeon
Rok vydání: 2010, 1. vydání, překlad Libor Dvořák

Obsah: Jsem hrdá, že jsem toto dílo dočetla už před měsícem. První díl se mi líbil více, protože byl více mírový. Druhý byl opravdu o té hlavně vojně, jak lidi mění (a strategickém rozebírání jednotlivých bitev, dopadu na obyvatelstvo a země). V ději sledujeme pár rodin, které se totiž prolínají – sirotka Pierra, který pohádkově zbohatne; knížete Vasiliječe, který má morálně zničené děti, ale chce je dostat pod bohatý chomout; pobožná Marja, její nerudný otec a zklamaný bratr; rozlítaná Nataša, bratři Nikolaj a Petruška a sestřenice Soňa. Sledujeme vývoj jednotlivých postav, když se setkávají s láskou, smrtí, chudobou, bohatstvím. To, jak na ně působí Napoleonská válka, která je prvně vzdálená, ale pak ovlivní život každého z nich. A jak se s ní vypořádává každý po svém. Pár stran před koncem to vypadá, že nikdo nebude šťastný. Ale závěr mě mile překvapil.

Ukázka: Díl třetí, kapitola X

Marja s papírem v ruce od okna vstala, s bledou tváří vyšla z pokoje ven a odebrala se do bývalé knížecí pracovny.

“Duňaso! Zavolejte mi Alpatyče, Dronušku, popřípadě ještě někoho,“ řekla služebné, „a Amálii Karlovnu požádejte, aby ke mně nechodila,“ dodala ještě, sotva zaslechla hlas m-lle Bourienne. „Musíme odjet! Co nejrychleji odjet!“ opakovala si Marja, děsíc se už jen pomyšlení, že by snad zůstala v moci Francouzů.

Vlastní názor: Četla jsem to dlouho – v semestru, zkouškovém, před státnicemi kapitolu na usnutí, ale druhý díl jsem přehltala za asi 3 týdny volna a dovolenkového pochodování. První díl se mi líbil hodně, co postavy prožívají, v druhém mě bojové popisy už zdržovaly. Překlad je výborný, plný francouzských slovíček, ale tak, že i nefrancouzštinář pochopí kontext. Jsem nadšená z tohoto díla. I jeho aktuálností, protože lidé se chovají a reagují pořád stejně. Krásným bonusem je loňské zfilmování BBC do 6dílného seriálu, který se mi zalíbil, že vlastně na jeho základě jsem knihu četla a po určitých úsecích zároveň pozorovala děj. To se mi již stalo i u Anny Kareniny a Evžena Oněgina. Tato ruská díla jsem si zamilovala až po filmu (a na filmy se moc nedívám) a po přečtení jsem je zhlédla znovu. A jsou natočeny výjimečně, protože po přečtení opravdu pochopíte lehké narážky a vše vám zapadne a máte z toho takový vyšší zážitek.

P. S. Že čtu zrovna více, se projevovalo i na mých vlasech 😀

vojna a mir

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Čtenářský deník a jeho autorem je Berry. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u „Vojna a mír I + II

 1. Acchhhh…. tiež mám v pláne prečítať nejakú ruskú klasiku, len som si nevedela vybrať, ktorou by som mala začať. Alebo by si odporučila niektorú inú knihu? Vidím, že si sa už nejakou klasikou “prelúskala”.=)

  • Já se do ruské klasiky zamilovala, ale paradoxně jsem si vždy dílo přečetla, až jsem na něj narazila nějak umělecky, protože na škole nás od toho (nevím proč) pořád odrazovali.
   První jsem četla Racka (http://berry.commixture.com/2012/03/05/racek/), ten mi přišel suprovní. Je zábavný, niterný, smutný, nadčasový. A když si k tomu pustíš tři zmíněné písně, všechno to do sebe zapadne. Strašně bych na to chtěla jít do divadla, ale zatím jsem nenašla, že by to hráli v rozumné vzdálenosti od mého bydliště.
   Pak jsem četla zmíněného Oněgina (to bylo těžší – jestli se dobře pamatuju, je to tak básnicko-dramaticky) a Annu Kareninu, ta se mi líbila neskutečně (když nebudeš jako já číst poctivě části o marxismu-leninismu :-D). Říkám, doplnila jsem si to těmi filmy (jinak je nesleduju) a přišlo mi, že jsou výborně natočené, že po přečtení chápu jemné náznaky a celkově se to usadí.

   • Mna tiez od toho neustale ludia odradzaju – ze je to dlhe, ze je to nudne, ze je to neviem co… Preto by som si rada sama nieco precitala,nech si spravim nazor … Ale asi zacnem Kareninou teda. Tu som aj povodne chcela a ked sa ti pacila, tak mozne ma to len povzbudi v citani dalsej ruskej literatury

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.