Informovaný souhlas

3. projev do KomTru. Téma – zasáhnout cíl. Můj cíl: ověřit, zda dokážu mluvit o odborném tématu plynule a srozumitelně.
Dobrý den, dovolte mi, abych se představila. Působím jako lékařský fyzik, pracuji na oddělení radiologické fyziky na tomto onkologickém ústavu. Vaši lékaři mě požádali, abych vám co nejjasněji vysvětlila, s jakými vyšetřeními se zde můžete setkat, abyste mohli srozumitelně pochopit a podepsat informovaný souhlas.

Věřím, že jste možná vyděšení z prvotní diagnózy a bojíte se, co tu děláte, co přijde. Ale následující týdny, případně měsíce, je potřeba, abyste byli co nejvíce v klidu, spolupracovali s personálem nemocnice. Váš psychický stav hraje velikou roli, pro vaše uklidnění je v areálu nemocnice kaple a nebráníme se podpoře vašich blízkých.

K vyšetřením, se kterými se můžete setkat v prvním kole na oddělení radiodiagnostiky. Jako první je rentgenové vyšetření. Přestože při RTG snímání působí ionizující záření, jeho dávka je poměrně malá. Například při RTG vyšetření plic obdržíte jednorázově dávku, kterou získáte běžně během 5 dnů života ve městě. Zkráceně vám popíšu vznik záření – kvanta, představte si je jako porce, fotonů, tedy částic viditelného záření, které s vysokou energií ionizují atomy prostředí. V této chemické reakci vznikají volné radikály, které v rentgenových trubicích jsou urychleny a přispívají ke vzniku RTG záření. Možná to zní složitě, ale jak říkám, nemusíte se bát, dávka ionizujícího záření je co nejnižší, abychom i přesto měli viditelný obraz. Nejpravděpodobněji vás čeká právě rentgen plic – tento snímek se pořizuje ve stoji a bez svrchního oděvu, dámám doporučujeme například bavlněné tílko. Nadechnete se, zadržíte dech, radiologická asistentka pořídí RTG obraz a tím je vyšetření u konce.

Jako druhé vyšetření vás může čekat tzv. CT, tedy počítačová tomografie. Zde opět používáme RTG záření, které ale působí asi 10x vyšší dávkou, protože vyšetření trvá mnohonásobně delší dobu, okolo 20 minut. I přesto vás chci uklidnit, abyste se nebáli – dávky jsou propočítávány a kontrolovány, aby vám neublížily. I přístroje jsou již modernizovány, abychom získali co nejkvalitnější obraz z různých úhlů za co nejmenší čas. CT nám umožňuje dělat řezy zároveň v několika vrstvách, a tak lépe vyhodnotit a prohlédnout složitější oblasti, například dutinu břišní, kde je mnoho orgánů, které se vašem dýchání objemově mění, a to potřebujeme vysledovat. Snímek z CT totiž slouží jako podklad pro případně radiologické plánování léčby, ale to se včas dozvíte, nebudeme zatím předbíhat. Je velmi pravděpodobné, že vám bude podána kontrastní látka – a to ve formě nápoje. Ten vám nijak opět neublíží, ale je potřeba, abyste dbali na pitný režim a včas ji z těla vyplavili. Při vyšetření vás může radiologická asistentka opět vyzvat, abyste zadrželi dech, ale jinak co nejpravidelněji dýchejte a ničeho se nebojte.

Při CT či RTG nesmíte být dámy těhotné, záření by mohlo vážně ublížit dítěti. Dále pokud víte, že jste na kontrastní látku alergičtí (nejčastěji jód – například když víte, že musíte používat bezjódové dezinfekce), opět to budete vyplňovat v souhlasu.

Jako třetí vás může čekat tzv. MRI, tzv. magnetická rezonance, která vychází z fyz. jevu NMR = nukleární magnetické rezonance. Slova nukleární se nemusíte bát, v běžné mluvě se vynechává. Vyšetření nám umožňuje pořídit sadu snímků s velmi vysokým rozlišením na základě rotace jader ve vašem těle. Jádra s lichým počtem nukleonů mají tendenci rotovat pod působením magnetického pole, čímž získáme obraz. Magnetické pole nemá žádné vedlejší účinky na váš organismus, studie sice nadále probíhají, ale nemusíte mít obavy z ionizačního záření. Proto mohou toto vyšetření postoupit i těhotné ženy, ale naopak jej nemohou podstoupit pacienti s umělými železnými kloubními náhradami (pokud nemají potvrzení, že jsou z titanu), srdečním kardiostimulátorem, piercingem či tetováním. Možná vás to udivuje, ale nemáme jistotu, že v tetovací barvě nejsou feromagnetické částice, i když je to proces z minulého desetiletí. Pokud by se zde částice vyskytovaly, magnetické pole by je zahřálo a začalo vytahovat za živa, což by vám mohlo velmi ublížit. Vyšetření trvá mnohem delší dobu – dle snímané partie těla 20 – 60 minut v úzkém tunelu. Obličej vám bude přiklopen konstrukcí, která vám bude možná připadat jako vězení, ale je to pro vaši bezpečnost a abychom zajistili co nejvyšší kvalitu snímku bez samovolných pohybů. Také dostanete sluchátka, protože je toto vyšetření hlučnější. Některé děti to popisují jako zvuky ufonů, ale zkuste se co nejvíce uklidnit a když vám to jen trochu půjde, zkuste usnout. Vedlejším účinkem může být pouze točení hlavy, pokud jste velmi citliví, ale za chvíli přejde. Opět je možné, že vám bude podána kontrastní látka, tentokrát do žíly, ale opět je bez vedlejších účinků, pokud na ni nejste alergičtí.

Dále vás může lékař poslat na doplňující vyšetření na oddělení nukleární medicíny, PET a SPECT, ale o tom budete včas informováni a opět s vámi některý z mých kolegů podrobně rozebere, co vás případně čeká.

Doufám, že máte jasněji v tom, co vás čeká, pokud máte i přesto nějaké dotazy, můžete si se mnou individuálně popovídat. Chci vám znovu zopakovat, že je velmi důležitá vaše psychická pohoda, jsme teprve na počátku procesu, který nevíme jak dopadne. Všechen personál dělá vše, co je v jeho silách, aby vše dopadlo dobře a vy jste se mohli co nejdříve vrátit domů, do běžného života, ke svým blízkým. I kdybyste museli podstoupit léčbu některým ze způsobů, berte to jako dovolenou, čas pro vás, kdy vás nehoní práce. Když budete v psychické pohodě, mnohonásobně totiž zvyšujete šance na své uzdravení, a tak vám přeji, aby vše dopadlo co nejlépe.

7 komentářů u „Informovaný souhlas

 1. Je to srozumitelné. Akorát nevím, jestli to je jen mým momentálním vypětím, nebo tím, že to čtu a neslyším přednes nějakým uklidňujícím hlasem, ale je mi z toho trochu úzko – to potvrzování o psychické pohodě mě děsí:D

 2. Ono být těhotná na onkologii, to už je problém tak jako tak. Každá léčba ublíží, ne?
  Moje maminka se nakonec hrou osudu stala rentgenovou laborantkou. Dávno to nedělá – není to zrovna zdravé prostředí, po dětech (= nás) už se tam nevrátila. Spekulace kolik jí to pomohlo k rakovině, hmm. No, ale co chci říct. V tu dobu de ještě ty dávky záření počítaly ručně (na rentgenu). je vlastně docela úžasný, za jak krátkou dobu ta medicína dostala úplně vesmírné možnosti. 🙂
  Srozummitelné, pěkné.

 3. Je to pěkná a srozumitelná prezentace. Líbí se mi i to doplňkové vysvětlení ohledně rizik, které sice je samozřejmostí, ale tady působí opravdu jasně a pochopitelně.
  Za mě palec nahoru.

 4. Teda, děkuji za takové množství reakcí! Maminka si to četla teprve před pár dny a kladla mi na srdce, ať tu do odpovědí napíšu, že to “přehnané” uklidňování (které mi mimochodem vytýkali i na hodině, že je to naopak zneklidnilo) je velmi v pořádku a empatické. Vy si to v klidu čtete doma, na hodině poslouchali, ale sdružuje vás zdraví. Nemocný pacient poslouchá 30 %, když je hodně šikovný a stres potlačí, 50 %. Pracovala jsem s předpokladem, který jsem tušila, že se pacientovi převrátil život vzhůru nohama. Naštěstí to ale nejde navodit, a tak se to setkalo s mírným nepochopením.

  Jinak bych chtěla upozornit, že je možné, že tam mám chyby. Vycházela jsem z odborných znalostí, z úryvků, které mi řekli na stáži a z vlastní zkušenosti, ale odborník na slovo vzatý tam chyby určitě najde, tak budu ráda, když mě upozorní 🙂

  Každopádně z vašich reakcí i reakcí na hodině mám jednu věc – je vážně škoda, že takové vysvětlování v reálu neprobíhá, hodně lidem by to pomohlo k uklidnění, že to není nic strašného a pochopili by, co je čeká.

  Paralela: Ty možnosti jsou opravdu neskutečné, já byla na oddělení jak Alenka v říši divů. S těhotenstvím, upřímně nevím, jak to je. Když jsme si povídali, jak jednou za uherský rok chodíme zpívat, tak nám říkali, že je tam paní po operaci a s odloženou léčbou, že má nařízené otěhotnět, a když se to do roka a půl nepovede, následovala by další operace a léčba. Každopádně, chlapi to mají v tomhle ohledu jednodušší, zamrazí se jim spermie. U žen je ten proces stížený a v presu léčby se vajíčka nestíhají odebrat. A po léčbě zas musí chvilku počkat, aby všechny ty nedobroty z těla odešly.

 5. předem se omlouvám, ale článek jsem nečetla celý, protože není zrovna podstatou mnou hledaných informací. Vítr (google) mě sem zavál spíše omylem.
  Co mě ale upoutalo, je vysvětlení vzniku záření. Jako lékařského fyzika bych Vás ráda požádala, zda byste mi mohla objasnit, kdy a kde bych ionizující záření mohla spatřit. Do současné chvíle jsem se zřejmě mylně domnívala, že se jedná o neviditelné záření 😀
  Samozřejmě je to z mé strany myšleno s nadsázkou, pravděpodobně se jedná o překlep.
  Co už mě ale zaráží je fakt, že se jedná o chemickou reakci. To jako vážně? Z úst fyzika?

  Přemýšlím, jestli má cenu se k tomu vyjadřovat dál, ale nedá mi to:

  CT “působí” asi 10x vyšší dávkou? RTG snímek hrudníku cca 20 µSv, CT hrudníku cca 6900 µSv.

  Dávky jsou spočítány aby neublížily.. Vážně? Co stochastické účinky?

  Těhotenství. Není pravda, že RTG by mohl vážně ublížit plodu. Záleží na okolnostech. Zejména dávka, stadium těhotenství, použití ochranných pomůcek. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o onkologické pacienty, je debata o těhotenství celkově na jiné úrovni.

  MRI – tady jste mě hodně pobavila. Slova nukleární se nemusíte bát, protože se v mluvě vynechává. Co oči nevidí (resp. neslyší). Možná by byla vhodnější věta, že nukleární nemusí nutně znamenat nebezpečný.

  atd, atd.

  Nevím s jistotou jaká je cílová skupina čtenářů, ale z článku vyplývá, že je to laická veřejnost, co se onkologie týká. Chápu snahu přiblížit, vysvětlit, uklidnit.
  Je skvělé, jaké máme dnes možnosti moderní diagnostiky a léčby. Je fakt, že můžeme léčbu stále více cílit na konkrétní onemocnění a stále lépe chránit zdravé tkáně. Je určitě nadmíru důležité, aby pacienti byli poučení a aby neměli obavy. Je fajn, když má někdo snahu jim vše přiblížit, vysvětlit, uklidnit.
  Co mě mrzí, když z úst lékařského fyzika vychází řada (promiňte mi to slovo) nesmyslů. Popravdě jako laik, bych Vás stejně nepochopila.

  Omlouvám se, že Vás svým komentářem zřejmě nepotěším.

  • Zdravím a děkuji za komentář, za který jsem ráda. Na úvod možná pár kontextových poznámek. Tento text byl vymyšleným projevem do předmětu zvaný Komunikační trénink – první vadou je, když se člověk snaží mluvený projev nacpat do slov na papír/obrazovku, protože to neprobíhá stejně. Lékařským fyzikem nejsem. Zatím. S oblibou říkám, že již jsem titulovaným fyzikem, ale tím opravdickým se snažím stát. Tím spíše bych měla tento text smazat. Ale nemažu tu nic ze své historie… Čímž riskuji a je pravdou, že zrovna tento text může být zavádějící (nyní už vím, jak silnou a nebezpečnou zbraní je google v rukou pacientů).
   V době psaní jsem měla teprve před prvními státnicemi a cílem tohoto “žvástu” bylo trénovat mluvit o odborné věci bez zadrhávání a nervozity. Podmínka připuštění ke státnicím.
   V té době jsem se nepotkala s pacientem, nechápala, že “nukleární” u MR opravdu mluví “jen” o jádře (a poznámka, že se nepoužívá, abyste se nebáli, tu mám od vyučujícího, když jsme se o MR učili teoreticky). A spousta věcí, na které narážíte a jsou velmi pravdivé, mám z učebnic a hodin. Od lidí, kteří v radiodiagnostice či onkologii nikdy nepracovali. Sama jsem začala zjišťovat, když jsem se tam začala sporadicky objevovat doopravdy, jak je vše jinak. Sama jsem se navztekala u psaní další absolventské práce věnující se magnetické rezonanci, kolik nepřesností je v knihách, když jsem měla možnost konzultovat to s člověkem, který se na to specializoval a rozuměl. A přesto, když jsem byla loni na evropském kongresu, testovala jsem “jednoduchou otázku”: Proč přesně vadí kardiostimulátor v MR? A ty odpovědi byly diametrálně odlišné. Přes fyziky, techniky, po radiologické asistenty či doktory. Velice zajímavé. Do teď si nejsem jistá a skládám si obraz. Vlastně čím více jdu do praxe a dozvídám si, tím více jsou narušeny poznatky z knih, nesedí to a já nevím.
   Půl roku na to jsem zahájila další studia právě proto, abych všechny tyto přístroje, komunikaci s pacientem a praxi pochopila. S odstupem 3 let mohu říct, že toto je doopravdy “žvást”, zaslouží si naprosto přeformulovat a jsem velmi vděčná za lidi, kteří to umí a dělají v praxi a doopravdy. Sama se teď snažím v rámci absolventské práce formulovat informace k vyšetřením na oddělení nukleární medicíny (další kapitola sama o sobě) a zjišťuji, jak je to těžké. Zachovat podstatu, vysvětlit laikovi, nevyděsit.
   Zjišťuji, jak moc je důležité to dělat osobně a ne přes papíry a už vůbec ne přes ty internety…
   Nevyjádřím se k faktickým poznámkám, na které poukazujete, protože (jak fyzici rádi říkají), musím to trochu promyslet, dohledat si k tomu, aby to nebyl další žvást, ale mohla to podložit (protože máte pravdu).
   Vůbec, děkuji za to upozornění, uvědomuji si, jakou zodpovědnost mám a že možná stojí za to pouvažovat a tento 10 let starý koutek trochu pročistit od věcí, o kterých jsem si v té době myslela, že jsou správně, ale teď třeba vím, že jsou úplně jinak…
   Takže jste mě potěšila, pokud to tak mohu nazvat, protože mě nutíte ke zdravé sebereflexi a vidím, kam jsem porostla. A i když jsem dnes měla krizi, zda mi za to ta všechna studia stojí, stojí. Protože vidím, že k něčemu jsou. A že ten počátek opravdu nestačil a nestačí…
   Pokud pracujete ve zdravotnictví, omlouvám se tím více, protože, jak říkám, vím, jakou zbraní tento žvást může být.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.