Tváří v tvář Jindrovi Černohorskému

Písničkář, který zpívá o životě, jeho krásách, i nehezkých stránkách.

Na dnešní večer jsem se těšila. Jindra měl cyklus zahajovat, ale kvůli nemoci jsme museli nelézt náhradní termín. A bylo se na co těšit…

Jindra se představil písní Ex-post, se kterou před rokem vyhrál interpretační portu, a která ho představuje. Druhá píseň měla název Láska zmůže víc. Moderátoři s Jindrou probrali vše – čím chtěl být jako malý, kolik má sourozenců, dětí a vnoučat; že se ženil v 19 a se svou ženou je již 32 let a dle jeho slov se mají stále rádi. Jindra je akční – je duchovním, moderátorem křesťanské internetové televize HOPE TV, má na starosti projekty Utopie, Projekt rodina a komunikuje s lidmi po síti, odpovídá jim na jejich otázky a povídá si s nimi. Také bydlí na vesnici a má ovce, a tak roztrpčenost z anonymních internetových vyčítačů odbourává házením lopatou 🙂 Zaujalo mě i jeho dělení hudby. Ne křesťanská a nekřesťanská, ale dobrá a špatná. Buď má dobrou melodii, nebo slova, nebo nic. A nebo všechno – a ta stojí za to. Neuznává křesťanské písně, kde slova Bůh, Ježíš a láska jsou z nutnosti a nedávají smysl. A jeho hudba dobrá je. Testuje ji na své ženě – když má slzy v očích, je dobrá.

A to mohu potvrdit. Další píseň, Vzpomínky,  vychází ze zkušenosti, kdy mu ve 13 letech před očima zemřel tatínek. Druhá píseň, Stíny, mi promluvila do srdce. Vychází zase z Jindrovy podzimní zkušenosti u doktorů.

V druhé části Jindra odpovídal na dotazy, které moderátoři četli od diváků. Popsal své kytary, že teď hodně skládá díky výbornému zvuky kytary Františka Furcha, jak dlouho mu trvá složit píseň a jiné zvídavé otázky. Aniž bychom se nadáli, blížil se závěr. A tak se s námi Jindra rozloučil písní, která je nejnovější, o Janu Husovi. V písni Sny jsme s ním dokonce zpívali refrén. A vytleskali jsme si přídavek – Skály, které vzpomínají dobu, kdy  svobodná víra nebyla samozřejmostí.

Pravděpodobně šly nějaké věci v jiném pořádku, ale to není důležité. Důležitý je pocit pokoje, výborných hudebních doprovodů a ještě lepších slov, která dávala smysl. S Jindrou jsme si mohli popovídat ještě u občerstvení. Jindra dělá, dle jeho dělení a mého pocitu, dobrou hudbu…

Těším se na poslední večer cyklu Tváří v tvář – 4. 5. 2016 v 19.00, Pavel Helan.

“Jindro, díky za píseň Stíny, procházím teď něčím podobným, a naplnilo mě to velkým pokojem.”

“To mě těší a děkuji za to.”

“Můžu se s tebou vyfotit?”

“A můžu tě obejmout?”

tvari v tvar Jindrovi cernohorskemu

Příspěvek byl publikován v rubrice Články jinaké a jeho autorem je Berry. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Tváří v tvář Jindrovi Černohorskému

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.