B-AF LEK (5. semestr)

Poslední podzimní semestr na Bc. (snad!) Nějakou záhadou jsou pro mě vždy podzimy pohodovější.

LF:BKET031 Zdravotnická etika – volitelné, pro náš obor, přesto jsme sem museli na výjimku. Rozhodně to za to stálo! Přestože přednáška byla pouze 4x, skripta jsem přehltala, dělala si výpisky, mám vypsány knihy rozšiřující téma a díky účasti a diskuzi jsme zápočet dostali na poslední hodině, aniž bychom museli jít na písemku.

LF:PLNF011c Neurologie a neurofyziologie pro studenty přírodních věd – cvičení – nic delšího názvem volitelného snad neexistuje. Ale bylo to fajn – v praxi jsme snímali pacienta na nukleární magnetické rezonanci a další hodinu naměřené výsledky zpracovali počítačovým programem. Pro nadchnutí a inspiraci vhodné.

LF:PLNF011p Neurologie a neurofyziologie pro studenty přírodních věd – volitelná přednáška k výše uvedenému. Pár doktorů se nám opravdu zapsalo do paměti výborným a praktickým výkladem. Nevýhodou bylo, že tak třetinu jsme vždy nechápali, kvůli nedostatečným znalostem latiny a anatomie. Zápočet jsme dostali za popovídání s panem profesorem o našich oborech a zda nám předmět připadal užitečný. A to jsme se na zkoušku velmi poctivě učili – ani nám nevadilo, že zbytečně.

PřF:C7777 Zacházení s chemickými látkami – viz 1. semestr, ale tentokrát stačilo vyplnit test, účast na přednášce nebyla nutná.

PřF:C9100 Biosenzory – nejtěžší povinná zkouška semestru. Opět – předpokládala se znalost fyzikální chemie, kterou jsme neměli, a tak vznikaly mírné mezery. Po intenzivním průběžném učení a potom dva týdny před zkouškou jsem ji ale zázrakem a s požehnáním zvládla (počítala jsem, že jdu zjistit, na co se ptá, protože už nevím, jak se to učit) na předtermínu.

PřF:F3011 Fyzika, filozofie a myšlení 1 – volitelné, stejná pravidla, jako minulý semestr. Ale více se četl Platón, takže jsem chodila třeba jen jednou za tři týdny. Výstupem opět byla esej.

PřF:F5055 Bakalářské repetitorium 1 – první předmět, paradoxně volitelný, kde jsme se setkali opravdu všichni fyzici poprvé za studium. Paní profesorka s námi procházela první polovinu okruhů ke státnicím a výstupem, krom docházky, bylo vypracování jedné části z okruhu. Takže jsme si to vzájemně poslali a máme poctivě vypracovanou první půlku. To není k zahození. Problém je, že jsme dohromady velcí a malí fyzici. A my, malí, samozřejmě nemáme takový matematický základ a neviděli jsme kvantovku. Takže občas plaveme. Mě v tomto ohledu pomohla aspoň účast na teoretické mechanice v 3. semestru.

PřF:F5180 Měřicí technika – volitelný předmět nejužitečnější nanotechnologům. Procházeli jsme přístroje, které právě oni mají v oborové části, ale zmínily se třeba i teploměry, které platí i pro nás. Výstupem byla docházka a 1 prezentace v průběhu semestru, přednášky byly zajímavé a užitečné pro všechny a odměnou byla poslední hodinu návštěva měřícího ústavu pod akademií věd.

PřF:F5220 Bakalářský seminář 1 – volitelná rozpačitá věc. Jo, říkali jsme si pravidla pro psaní, ale některá jsme si na gymnáziu říkali třeba trochu jinak. Navíc, na fyzice opravdu neexistují směrodatná pravidla o velikosti písma a formátování Bc. práce. Výstupem byla účast, jeden slovní projev (všichni jsme měli pojmout téma Na sever, nebo na jih – s cimrmanovskými kořeny – aby se poznalo, jak umíme mluvit) a odeslání teoretické části. To byla výhoda, že nás to časově přimělo ji napsat.

PřF:F5351 Základy molekulární biofyziky – povinná ochutnávka obsahu potenciálního magisterského oboru. Některé věci byly zajímavé, některé méně, výstupem byla písemka. Výhodou bylo, že jsme si na ni den předem vše zopakovali, protože podklady na učení nám vyučující dal, takže jsme tím nemuseli ztrácet čas a případné příklady jsme počítali v semestru.

PřF:F5601K Bakalářská práce 1 – má práce už byla oficiální, a tak v rozvrhu najít vždy mezírku, kdy jít do laboratoře a pracovat, pracovat, pracovat a doma to zpracovávat.

3 komentáře u „B-AF LEK (5. semestr)

  1. Zdravotnickou etiku budu taky v budoucnu mít (pokud budu pokračovat na magisterském), i když trošku pod jiným kódem, ale pokud jsem správně ISovala, tak se stejným vyučujícím – s kterým jsem se už setkala na nějakých dobrovolných přednáškách o etických problémech, které se sem tam v kampusu konaly. I když nepřednášel přímo on.
    Ta neurologie a neurofyziologie musela být zajímavá!!

    • Né, v kampusu se někdy něco koná? Chjo, my jak jsme vystrčení, tak o ničem nevím. Takové konference by mě zajímaly. Neurologie byla báječná. Hodně z praxe.

  2. Pingback: PřF: N-FY ABF (2. semestr) | Berry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.