B-AF LEK (1. semestr)

Melly mě motivovala a inspirovala a přemluvila, abych zapsala, jako ona, své předměty v jednotlivých semestrech. Je nás na oboru málo, tak by to nástupcům mohlo možná pomoci 😉 Mimochodem, ta děsivá zkratka znamená v ISu: Bakalářský studijní program, Aplikovaná fyzika – Lékařská fyzika.

LF:BKZA011p Základy anatomie – jelikož byl první semestr velmi náročný předměty pro čistě naši fyziku, “nějakou” anatomii navíc jsme skoro nestíhali. Přednášky byly v pondělí v 7 ráno, kdy bylo ještě zhasnuto, ale fakta přínosná, spíše zajímavosti. Na zkoušku jsem čerpala hlavně ze svých znalostí z gymnázia, dále jsme měli přehledná skripta a den před zkouškou jsem zvládla prolistovat i obsáhlejší doporučenou učebnici (jo, učila jsem se asi dva dny, takže jsem zkoušku zvládla napodruhé). Zkouška se skládala z 15 kroužkovacích otázek – samozřejmě, i zde jsme museli vysvětlovat, co tam děláme, když je to pro zdravotnické obory. A chybělo nám k tomu praktikum a latina, které zdravotníci mají. Nejvíce totiž u zkoušky bylo potřeba se orientovat v latinské anatomii.

PřF:Bi1700 Buněčná biologie – další předmět, který byl pro náš obor navíc oproti rámci fyziky. Přednášky jsem navíc nestíhala, protože se mi kryly s matematikou, kterou jsem potřebovala mnohem více. Na učení tedy pomohl “Jáchym” a opět jsem hodně čerpala z gymnaziálních znalostí (jo, naučili nás fakt dobře). Každý týden jsem si tedy prošla prezentaci, na kterou jsem chyběla, doučila se z Jáchyma, rozdíly si dohledala a vše před zkouškou zopakovala. Výhodou bylo, že jsme ji mohli splnit už na začátku prosince, a byl klid na naše “důležité předměty”. Někde však zaznělo, že k tomu existuje snad cvičení.

PřF:C1601 Základy obecné a anorganické chemie – jeden ze dvou největších strašáků, který nejvíce vyhazoval. Aspoň jsme na začátku semestru byli upozorněni. Každý týden jsem poctivě plnila odpovědníky, s učením to bylo horší (my vážně museli řešit svůj obor) a záchranou byl opět “Jáchym”. Do něj jsem si vpisovala poznámky z přednášek a odpovědníků, po prvním nevydařeném pokusu nastoupila na denní doučování kamaráda-chemika, oprašovala maturitní znalosti a na potřetí se už povedlo. Opět bylo k předmětu cvičení s trochu jiným názvem, kde se procvičovaly samotné výpočty příkladů, ale to jsem rozvrhově nestíhala.

PřF:C7777 Zacházení s chemickými látkami – nutná jedna přednáška pro absolvování čehokoli chemického během studia. Výstupem online test, do kterého bylo vše pohodlně dohledatelné v poskytnuté prezentaci.

PřF:F0010 Přípravný kurz ke studiu – volitelný předmět na zopakování středoškolské matematiky, který ale začal týden před semestrem. Jelikož jsem nebyla rozhodnutá jít na tento obor při výběru maturitních seminářů, chyběly mi některé matematické znalosti. Základ jsem ale měla stejný, bylo vhodné jej však po třech měsících oprášit. Nutná byla pouze docházka, písemka na začátku a konci kurzu byla orientační pro nás, zda už matematiku zvládáme.

PřF:F1040 Mechanika a molekulová fyzika – strašák. Každý týden cvičení s domácími úkoly a poctivou domácí přípravou, bylo zahájeno krátkým testem, následně počítání u tabule z HRW. Přednáška je ovšem pro vyklepané prváky nepřekonatelná. Pan profesor ukazuje na reálných věcech a na konci semestru jsme již všichni viděli všude salámky místo vektorů. Bylo pro mě obtížné srovnat si nervy a projít písemným testem a příklady, u třetího pokusu, kdy se podařilo, byl u samotné ústní už pan profesor hodný a pomáhal dolovat nabyté znalosti.

PřF:F1080 Demonstrační experimenty k základnímu kurzu fyziky 1 – volitelný odpočinkový příjemný předmět. Některé pokusy byly zajímavější než jiné, některé se hodily více a jiné méně k mechanice, každopádně kolokvium je opravdu rozpravou nad experimentem ze semestru. Je proto nezbytné chodit a vidět. Stojí to však za to.

PřF:F1190 Úvod do biofyziky – příjemné povídání o oboru, na zápočet jsme dostali předem možné otázky a navíc byla povolená učebnice. Bylo třeba si věci srovnat pouze v hlavě a najít vhodnou učebnici, ve které se budu orientovat (já použila Streblovou, ze které jsem se učila na maturitu chemii). A vědět, jak se počítají vazby.

PřF:F1421 Základní matematické metody ve fyzice 1 – volitelný, avšak pro mě nutný předmět, protože jsem neznala derivace a integrování. Bylo to ale velmi vhodné – vyučující byla velmi hodná, používala barevné fixy, ujišťovala se, že výkladu rozumíme a u zkoušky, která byla má první ústní na vysoké, mi velmi pomáhala odbourat stres. Učení však probíhalo celé Vánoce, protože bylo pro mě navíc náročné se o matematice naučit mluvit teorii. Učebnice není, výklad je ale poctivý a na učení stačí.

PřF:F1422 Početní praktikum 1 – volitelné cvičení k předmětu výše. Vyučující již neučí, ale i když jsem se ho bála, velmi mě naučil počítat to, co jsem ze střední neuměla. Bylo nutné každou hodinu chodit k tabuli a v horším případě tam strávit i hodinu, když jsem si nevěděla rady, praxe v počítání mi ale pomohla v samotné mechanice, se kterou bych měla ještě větší potíže, než jsem měla. Během semestru byly tři písemky a mohli jsme používat vzorečky. I tak bylo nutné si doporučené příklady propočítat, protože přesně ty v písemce byly a času nazbyt také nebylo.

PřF:F1711 Matematika 1 – povinné základy matematiky, které se opakovaly s metodami, ale nekladl se zde důraz na derivování. Jeho znalost se již předpokládala. Na cvičení bylo vše vysvětlované, zopakovány definice, které se hodily ke zkoušce. Vše z doporučené učebnice, ze které jsem si vše mohla přehledně zopakovat.

PřF:JTEST Diagnostický test – online test, jak jsem na tom se svou středoškolskou angličtinou. Dobré vědět, jak jsem na tom doopravdy.

4 komentáře u „B-AF LEK (1. semestr)

 1. Jé, super! Zajímalo by mě, jestli někdo si to třeba někdy hledá a jestli to někomu pomůže… 😀 Já se často koukám na primáta a asi by mě to ani nenapadlo hledat někde na blogu… ale zas hodně mediků to dělá, a i když jich je spousta, tak jsem si tehdy, když jsem s tím začala, říkala, že by to mohlo být vhodné i pro ostatní obory (můj sen je, že by mi někdo napsal i komentář, že děkuje za rady, ale to se asi nestane:D)… Ale i pro mě je to takové fajn, uvědomit si, čím jsem prošla… a kdyžtak se na to podívat zpětně.
  On existoval i Jáchym k anorganice?:D To jsem se učila z přednášek, z knížek a pak jsem si udělala vlastní materiály… bylo to hrozné, ale měla jsem na to dost času (jak jsi mohla mít v prvním semestru takovou hordu předmětů?:-O).. Ale taky jsem k tomu neměla to “cviko”, kde se počítalo, protože jsem o něm nevěděla… v našem plánu nebylo, ani v doporučených, a dozvěděla jsem se o něm nějak pozdě, tak jsem to vzdala..
  K buněčce opravdu bylo cviko, ale jen jednou za 14 dní a popravdě se tam člověk nic moc nenaučil, kromě toho, že si mohl více ošahat mikroskop (naštěstí na něj šaháme furt, bo jinak bych byla marná… respektive když mám semestr od mikroskopu volno, tak jsem pak úplně marná).
  Přípravný kurz ke studiu musí být skvělá věc, my jsme nic takového neměli:(

  • No, já si hledala před nástupem, zda na netu něco je. A nebylo 😀 A očividně jsem nebyla jediná, loni mi psala jedna holčina, že našla můj blog, protože jsem to tady jednou zmínila, že nastupuji na lékařskou fyziku a chtěla vědět nějaké informace. Vy to máte na biologii dobrý – z fyziky na primátu nic není. Když chceme něco vědět, musíme najít nějakého studenta z vyššího ročníku. Vzhledem k tomu, že loni na našem oboru státnicovali dva lidi, letos budeme (snad) tři, na vedlejším nejbližším oboru je jeden, tak asi tak 😉
   Ano, byl Jáchym i k anorganice, ale nebyl dokončený a nebyl tak “kvalitní” – ale jako odrazovka na dopisování na přednášky to bylo výborné pro mě, když jsem nestíhala. Já o tom cvičení vím jen proto, že ho zmínil na přednášce. Nám se ale krylo s něčím povinným. A zrovna počítání příkladů mi šlo, mě nešel ten zbytek 😀
   Nevím, jak jsem to mohla zvládnout. Ale, jo 😉
   No, to budu zmiňovat v dalším semestru. Právě to, že byla práce s mikroskopem a dalších moc biologických předmětů to bylo blbé ve fyziologii živočichů (zase povinná věc, kde netušili, že tam chodí fyzici). Protože je to přece jasný, že umíme s mikroskopem. Hmm, naštěstí jsem byla ve dvojici s holčinou, která pochopila, že jsem marná, když jsem z fyziky a daly jsme to do kupy 😉
   Pro nás to bylo “jen” na zjištění, co z matematiky ne/umíme. Jsem za něj ale strašně ráda, že od vidění jsem poznala plno vyučujících a najela na vysokoškolský režim přednáška – cvičení. Chodil s námi ale třeba kluk z medicíny, aby strávil poslední týden dohromady s kamarádem ze střední 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.