Bat-šeba

Název knihy: Bat-šeba, žena zapovězená; žena, jejíž jméno mělo být zapomenuto
(Čtvrtý z pěti románů o biblických ženách, které řešily problémy, jimž čelíme i my v naší době. Ženy, které často žily na hraně, měly odvahu, riskovaly. A mnohdy jednaly nečekaně.)
Autor: Francine Riversová
Nakladatelství: Návrat domů, Praha
Rok vydání: 2014, 1. vydání

Obsah: Tímto dílem mám pocit, že se pentalogie maličko láme. Ano, kniha sice klade důraz na příběh ženy, ale silně povstává v pozadí příběh muže – v tomto případu důležitého krále Davida. A tak u příběhu ženy už vnímám silnou beletrii, aby to „pasovalo“. Bat-šeba Davida miluje už od dětského věku a obdivuje ho, protože její tatínek i dědeček jsou jeho vojáky. David se však stane králem a ona je provdána za výjimečného muže – ale také vojáka, a tak více času tráví sama doma. Jednou ji David vidí, když se koupe dle rituálů na střeše svého domu, a zatouží po ní. Stráví spolu noc, Bat-šeba otěhotní, David tedy musí jednat. A když nevyjde úlisný plán číslo 1., nechá manžela Bat-šeby zabít postavením do první řady ve válce. A Bat-šebu si bere k sobě. Tedy, ke svým dalším ženám a konkubínám. Takže je Bat-šebou pohrdáno v paláci i její vlastní rodinou, která s ní už nepromluví. Navíc, její první dítě hned po narození umírá jako trest za hřích. Pak má další děti a čteme o různých spiknutích v paláci, boji o moc, zabíjení královských dětí mezi sebou a přetahovačkách. Bat-šeba už má ale jasno ze svého největšího hříchu a své děti vede k Bohu, nechává se vyučovat prorokem. Po přetahovačkách o trůn se králem stává její druhý syn, Šalomoun, a David šťastný umírá. Bat-šeba je svými sny uznávána a brána za moudrou matku. Sama pak stářím umírá. Ale vyrovnaná se sebou, Bohem a v odpuštění.

Ukázka: Sedmá kapitola

Vím, že si lidé budou pamatovat mé hříchy, Hospodine, ale když pohlédnou na můj život, dej, ať vidí, co jsi ty učinil pro ženu nehodnou. Kéž vidí naději zrozenou v zoufalství. Musejí-li počítat mé hříchy, dej, ať o to víc počítají tvá požehnání. Ochraňoval jsi mě. Vychovával jsi mě. Dal jsi mi syny. Ať si třeba mé jméno zůstane nevyřčeno, vždyť kdo jsem já, Hospodine, aby si mě měli připomínat? Pokud si však na mě přece jen vzpomenou, kéž pozvednou hlas k oslavě tvého velikého milosrdenství, které jsi mi prokázal. Dej ať vidí tvou nekonečnou milost a nezměrnou lásku. A kéž jsou…, povzdechla si, povzbuzeni.

Vlastní názor: Tato kniha byla pro mě snad nejzlomovější. Brala jsem ji už jako beletrii, přestože se mi odkazy na Davidovy písně a žalmy velmi líbily, ale zásadní pro mě byla myšlenka Bat-šeby, která je shrnuta v úplně posledních slovech, jejích myšlenkách na smrtelné posteli v ukázce. A to mě celé přivedlo k vděčnosti. A spojilo se to tenkrát se svatbou a začala jsem psát (ne)malé radosti. A taky napsala zamyšlení plná dojmů, které nedokáži vyjádřit, ale jsou uvnitř. A jsou živá.

Příspěvek byl publikován v rubrice Čtenářský deník a jeho autorem je Berry. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u „Bat-šeba

  1. Takové knihy by pro mě bylo těžké číst, protože nejsem schopna akceptovat tehdejší poměry. I když, jak moc se liší od dnešních poměrů třeba v islámském světě, že ano.
    Přesto jde zřejmě o pozoruhodnou ženu. Překonat zavržení vlastní rodiny znamená být silnou osobností a věru že to neměla lehké.
    A jestli je příběh psán románovou formou, proč ne? Já takhle četla celou řadu návazných knih od Vaňkové, která se zaobírala rodem Přemyslovců a dalšími českými králi a dovedla tyto příběhy spoutat do tak nádherného příběhu, že se to četlo jako romantický román a ne jako skutečný příběh. Přitom všechny významné postavy, které tam byly, žily i ve skutečnosti a vztahy, které měly, se také odehrávají na pravdivých zdrojích…

  2. Berry, off theme, můžeš mi napsat k poslednímu článku svůj názor? Oč jde, dozvíš se v článku, nebo spíš, můžu to říct i tady – jaký máš názor na evropské hodnoty, nebo spíš, jak bys asi odpověděla, kdyby se tě někdo zeptal, co si představuješ pod pojmem evropské hodnoty. Děkuji!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.