(U)trpení

Plná zamyšlení od M., vděčná za maminčiny rozhovory v týdnu.

Chci ty věci vypsat a poslat tryskáčem pryč,
zapomenout a nadechnout se z plných plic,
probudit se do nového dne očištěná,
bez slz a smutkem (ne)umáčená.

Život sice nemá být složen z prostých potěšení,
do mozaiky patří stres a špetka utrpení,
ale kde je správná hranice rovnováhy,
kdy z nás nejsou chodící mrtvoly?

Chci zapomenout okamžik, jak jsem křičela,
a myslela, že si tím život prodloužila,
ale nechci z té chvíle vytěsnit to,
že mi andělé s Bohem byli blízko.

Že jsem Božím diamantem převzácným,
křehkým, ale často těžce broušeným,
že má se mnou asi stále plán,
i když ho pořád nepoznám…

Nevím, jak zase nalézt v životě více radosti,
jak nabírat dlaněmi vděčnosti dosti,
jak udělat veliký krok dopředu,
překonat častou noční můru…

Asi to byl anděl, kdo se ptal: „Proč pláčeš?“
A já: „Pořád to vidím.“ A on: „Neměla bys být vděčná?“
Ticho. Více ledu. Až řekne.
„Co bys holka více chtěla…?“

Musím jít dál. Jakože už doopravdy.
Vykročit do světa správnou nohou.
A radovat se, že jsem.
Živá…

Bůh mi dává lekce.
Teď s názvem: Buď trpělivá.
A tak se učím děkovat.
A nehledat odpovědi stále na vše.
A už vůbec na otázku „proč“.

(u)trpeni

8 komentářů u „(U)trpení

 1. Okouzlující a velmi poučující báseň. A máš pravdu. Je těžké v některých chvílích hledat radost, když má člověk pocit, že tu radost někde ztratil a nemůže ji najít. Ale přitom všem může být vlastně rád za to, co má. Za věci “obyčejné”, které se nám zdají samozřejmé a všední – za střechu nad hlavou, za zdraví, rodinu, za to, že nestrádá hlady, ani žízní a za spoustu dalších věcí. Je to milost, které si často nedovedeme vážit, protože ji máme na očích a prostě ji máme. A když člověk něco má, zapomene, že to má.
  Hledat trpělivost v dnešním uspěchaném světě je také obtížné. Jen málokdy jsem ve svých modlitbách prosila Boha o trpělivost, protože jsem ji vždy brala jako jednu z těch “nejmenších” ctností. Ale chyba lávky, trpělivost je stejně potřebná jako síla. Ale i když tady k tomu mluvím, co mluvím, i já trpělivost postrádám a někdy zapomínám na to, za co mám být vděčná, tak děkuji za to, žes to opět připomněla.
  Jen doufám, že brzy budeš zase plná elánu i radosti a že překonáš období “trpení”. Za to se pomodlím.

 2. Tyto pocity jsem taky často mívala, ale teď, když jsem starší, zjišťuju, že mi spousta věcí přestává vadit, včetně mých chyb. Ne, vážně. Říkám si, oč jsem horší než ti druzí? A proč bych se měla za sebe kát? Natož za někoho jiného? Proč bych se měla trápit nad každou chybou, kterou jsem udělala a kterou ještě udělám? (teda ne že bych na ně občas nemyslela). Jsou lidé horší na světě, a vesele si žijou. S ničím si nedělají vrásky.
  Berry, vím, že je to pro tebe těžké, ale zkus si prostě užívat víc života. Bavit se a to bez výčitek (neber to, že tě navádím, abys pařila každý víkend až do rána :D, to néé). Ale jseš mladá holka a k mládí patří trocha lehkosti, odvázanosti. Vychutnávej si každý den aspoň kousek z toho dne. Uber trošku z nároků na sebe sama. Užívej si!
  Přeji krásné léto.

 3. stuprum: Přesně tak…

  doDina: Čekající (trpělivá) žena je korunou svého muže 🙂 Vysavač skončil! (pro tento semestr)

  Mniška: Po tomto týdnu jsem více než vděčná, jak moc mám zdravou rodinu a sebe… Byla jsem na stáži a viděla věci v medicíně asi nejhorší, které k životu patří. Říká se to. Ale já začínám mít pochyby. Děkuji ti za modlitby. Trpělivost je mým úkolem na delší dobu očividně…

  Van Vendy: Ač to nevypadá, život si plnými doušky užívám, jen se občas zamyslím nad trápením. Užívám si lesa, slunce, knih a volna!

 4. Krásne napísané a výstižné. Človek si niečo vytrpieť musí, no som toho názoru, že nás bolesť napokon zocelí a keď príde ďalšie trápenie, budeme silnejší a budeme to vedieť zvládnuť. Nakoniec – aj keď to vyznie zvláštne, budeme ta tie lekcie a bolesť vďační, pretože sme sa niečo naučili a môžeme zvládnuť ďalšie ťažké veci. 🙂

  • To s tebou souhlasím 🙂 Ale není na škodu vítat i chvíle radosti – a právě díky té předešlé bolesti a smutku si ji užíváme o tolik více.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.