Rachab

Název knihy: Rachab, žena za hradbami; žena, která měla víru
(Druhý z pěti románů o biblických ženách, které řešily problémy, kterým čelíme i my v naší době. Ženy, které často žily na hraně, měly odvahu, riskovaly. A mnohdy jednaly nečekaně.)
Autor: Francine Riversová
Nakladatelství: Návrat domů, Praha
Rok vydání: 2013, 1. vydání

Obsah: Kniha opět začíná asi dvoustránkovým úvodem, který je výňatkem z Bible, aby se čtenář dostal do dějového času a okolností. Následuje román o Rachab, která žije v Jerichu a protože si ji král vybral do svého harému, má pošramocenou pověst. Přesto myslela na svou budoucnost a zajistila se darem – žije v domě u hradeb, tudíž má přehled úplně o všem a zpětně tím králi za svůj dar slouží práskačstvím a je také dosti zajištěná. Takže zajišťuje i svou rodinu. Přesto jí tento životní styl úplně nevyhovuje, ale jinou možnost v tehdejší době nemá. Slýchala ale o Izraelském Bohu a upíná se na to, jako na svou naději, než na své dřevěné bůžky. Jednoho dne rozpozná v Jerichu dva neznámé, na kterých něco není v pořádku, zapře je před strážemi, ukryje ve svém domě a vyklubou se z nich dva izraelští zvědové. Protože jim zachrání život a pomůže uprchnout, zaváží se jí slibem – až budou Jericho dobývat, nezabijí ji ani rodinu, pokud bude s ní v domě. Rachab tedy nelení – začne schraňovat veliké zásoby a připravuje rodinu na únikový plán do své domácnosti. Zanedlouho přijde den, kdy Rachab z každodenního pozorování vycítí, že dnes začne dobývání a ukryje ve svém domě rodinu. Dobývání však nevypadá dle jejich představ – Izraelité město jen obejdou v tichu a zase se odeberou ke svému táboru. Takto se to opakuje několik dní a Rachab bojuje emočně se svou rodinou, která nevěří, že by si takto mohli zachránit život a jsou rozčílení, když jim Rachab modly vyhodí z okna. Jeden den se ale vše změní – Izraelité obchází, jako obvykle, ale Rachab cítí den boje. A nemýlí se, hradby začnou padat, ve městě nastává zmatek, avšak do jejího domu se dostanou dva zvědové, kteří ji s celou rodinou vyvedou z města, které vidí, jak ničí zkáza a lidé umírají. Jsou odvedeni do bezpečí, je jim darován život a zdálo by se, že by zde měl příběh končit a každý se vydat svou cestou. Minimálně otec Rachab to tak cítí. Ale ta se chce připojit k Izraelitům, poznat jejich Boha, o kterém sice nic neví, ale cítí, že v něj věří. Zůstane tedy opuštěna za táborem Izraelitů . Její rodina se uchýlí do háje, kde budou přebývat a Izraelité ji nemohou vzít mezi sebe. Ona ale stále věří a po pár dnech za ní přijde jeden ze zvědů, Salmón (jeho myšlenky se prolínají celou knihou, jak na Rachab myslí, ale jeho okolí to dvakrát neschvaluje) – což je mimochodem prapraprapravnuk Támar. Nabídne jí zasnoubení, tím pádem přijetí mezi Izraelity a že ji bude vyučovat jejich víře. Rachab se tedy dočkala splnění svého snu a změny života, ve kterou ani nedoufala.

Ukázka: Třetí kapitola

“To máme mít chuť k jídlu, když Izraelci už táboří za Jordánem?”

Její nejmladší bratr Jóbab k ní vystrašeně a zlostně vzhlédl. “Otec říkal, že ses seznámila se zvědy. Co tě napadlo, riskovat všechno, co jsme vybudovali? Jestli král zjistí…”

“Že zvědové byli v mém domě, to král ví,” skočila mu do řeči a tři obličeje se protáhly v úžasu. “Poslal vojáky, aby je zajali, a já řekla jeho mužům, že už opustili město.”

“Potom tedy museli uniknout,” řekl Misrajim. “Kdyby byli zatčeni, jejich těla by už visela na hradbách.”

Usmála se. “Nebyli zatčeni, protože jsem je schovala na střeše.”

Vlastní názor: Už jsem tušila, co od knihy čekat, o to více jsem se na ni těšila. A nebyla jsem zklamána. Opět byl děj a emoce, tentokrát i hlavní mužské postavy, Salmóna, vylíčeny velmi čtivě. Také pohrdání vlastní Rachabiny rodiny v kontrastu s její nadějí na záchranu a Salmónovy city k ní přes prvotní odmítavé reakce jeho národa dodávaly ději spád.

Příspěvek byl publikován v rubrice Čtenářský deník a jeho autorem je Berry. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u „Rachab

    • To očividně taky – autorka si s tím trochu hraje, že Salmón byl rozpačitý z její krásy (tak musela ne, když si ji vybral král ;-)).

  1. Pingback: Rút | Berry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.