Název knihy: Pět jazyků lásky (naučte se hovořit jazykem lásky toho druhého)
Autor: Gary Chapman
Nakladatelství: Návrat domů, Praha
Rok vydání: 2010, 2. vydání
Obsah: Gary je manželský poradce a během konzultací postupně přijde na to, že lidé mluví rozdílnými tzv. jazyky lásky. Jde o to, že když uděláte 5 lidem stejnou věc, ne každý z nich stejně pozná, že ho/ji milujete. A tak každý z nás má svůj jazyk lásky, přes který přijímá vědomí toho, že je milován:
- slova ujištění – potřeba slyšet o tom, že jsem milován, že věci dělám správně, poděkování za provedené věci; zkrátka slovní ocenění činů, skutků a vyjádření samotné lásky, …
- pozornost – potřeba vědět, že ten druhý si na mě udělal čas, vyhradil si ho jen na mě a nedělí ho mezi televizi, vaření, práci a mě zaráz; zkrátka společné bytí, trávení vyhrazeného času, společný výlet, rozhovor …
- dary – potřeba dostávat častěji nějaké dárky – ale jedná se i o drobnosti, možná hlavně je – vlastnoručně vyrobené přání, utržená luční květina, …
- skutky služby – dotyčný lásku pocítí přes službu druhého – domácí práce (jako že je hotové jídlo, vyprané a čisté prádlo, uklizený dům), údržba auta, údržba domu; zkrátka praktická péče
- fyzický kontakt – a ten skrývá více, než se možná na první pohled zdá – držení za ruku, položení ruky na rameno při rozhovoru, objetí, ale i polibek apod.
Postupně Gary také vysvětluje, jak objevit partnerův jazyk lásky a jak pomoct partnerovi objevit váš vlastní jazyk lásky. Jaké mohou nastat komplikace, když oba mají jiný jazyk lásky, ale tzv. jiný dialekt – představují si např. jiné činnosti pod skutky lásky. A také radí, jak se naučit druhému projevovat jeho jazyk lásky, i když nám díky výchově nebo jiným vlivům není vůbec vlastní.
Ukázka: Kapitola 11 – Láska proměňuje
Láska není jen emocionální potřeba. Psychologové vypozorovali, že k našim základním potřebám patří také pocit, jistoty, sebevědomí a vědomí vlastní hodnoty. Láska však se všemi těmito pocity souvisí.
Když vím, že mě partner miluje, nemusím se bát své nedokonalosti, protože vím, že mi nikdy neublíží. V jeho/její společnosti se cítím bezpečně. V zaměstnání mohu čelit mnoha nejistotám, mohu mít řadu nepřátel v jiných oblastech života, ale vedle svého partnera se budu cítit bezpečně.
Vlastní názor: Prvně jsem byla ke knize skeptická – jak mi manželský poradce může poradit do běžného života. Ale jak sám říká na konci knihy, nejedná se o jazyky lásky nejen (i když hlavně) mezi partnery, ale ve vztahu rodič-dítě, kolegové v práci, přátelé apod. Postupně jsem si začala představovat například děti v oddílu a velmi rychle jsem pochopila u některých malých holčiček, který jazyk lásky je ten jejich a proč na některé mé chování reagují tak různě (některé přímo vyloženě objetí vyhledávají, jiné se nenechají – a je to o tom jazyku lásky, už vím, že jedna z nich má fyzický kontakt, jedna slova ujištění, jedna skutky služby a jedna pozornost; a dokážu si to pomalu přibližně představit na všech dětech a ulehčí mi to pomoct jim cítit se dobře v kolektivu). Takže po přečtení mohu knihu všem jednoznačně doporučit, neříká nic světoborného, ale pomůže pochopit určité typy chování.
Tak já takovou literaturu příliš nevyhledávám, pravda je, že se k ní občas dostanu, ale celkově si myslím, že v tomto knížka nemůže pomoci. Leč, po tomhle, když na to narazím, třeba se i ohlédnu 😀
Já ji také nevyhledávám, popravdě vůbec a ani omylem by mě nikdo nedostal na takovýto seminář. Leč věci se mění – na podobném jsem byla, protože jsem byla požádána o organizační pomoc a knížka – s kamarády jsme si dělali test jazyků lásky a já na to zapomněla. Ale pak jsem tu knížku viděla u bráchy v knihovničce a půjčila si ji a přečetla jedním dechem. Teď čtu 5 jazyků omluvy a líbí se mi, že to vysvětluje opravdu prakticky a pomohlo mi to zpětně pochopit jistou situaci právě z důvodů, které tam popisuje 🙂
Pingback: Pět jazyků omluvy | Berry