první Starosti

Název knihy: první Starosti
Autor: Jacqueline Wilsonová
Ilustrace: Nick Sharratt
Nakladatelství: BB art
Rok vydání: 2004

Obsah: Kniha první Starosti je z volné trilogie a je to druhý díl. Hlavní hrdinkou je dívka Sally, která je v deváté třídě. Myslí si, že je moc tlustá. Má nevlastní maminku Annu, protože ta její už zemřela, tatínka a mladšího bratra Dalamánka. Sally jde se svými kamarádkami Magdou a Naďou do nákupního centra nakoupit dárky. Zrovna je tam focení do konkurzu na obálku dívčího časopisu Spicy. Magda s Naďou se hned vrhnou do fronty a stáhnou sebou i Sally. Ta se pak vysmekne a uteče domů. Když vidí všechny hubené holky, co tam jsou, rozhodne se že bude hubnout. Pak už nic nejí. V noci to ale nevydrží a vyjí téměř celou ledničku. Zhrozí se a poprvé schválně zvrací. Zrovna přijde její maminka a Sally se vymluví na to, že jí není dobře. Dietu začne držet i její maminka, ale brzo od toho upustí. Vždycky když má Sally hlad, tak si představí místo jídla něco ošklivého a nejí. Sally se domluví s Magdou, že budou chodit plavat do fitness centra, protože se tam Magdě líbí jeden kluk. Z plavání do školy běží a chodí na hodiny aerobiku. V plavání se seznámí se Zoe. S ní kdysi malovala zeď výtvarné třídy, protože obě umí moc pěkně malovat. Zoe se mezitím stala anorektičkou a neuvědomuje si to. Sally si umíní, že bude hubnout, ale nedospěje do takového stádia. Na plavání pak chodí bez Magdy. Je sobota a Sally jede s Naďou do Londýna do druhého kola konkurzu na focení časopisu Spicy, kam Naďa postoupila. Má velkou šanci, ale konkurz nevyhraje. Fotograf jí nabídne, že jí udělá portfolio za polovic a že by z ní mohla být modelka. Magda je nešťastná, protože ji chtěl její kluk osahávat. Sally odjíždí s rodiči na chatu. Tam se neudrží a nají se. Pak jde na záchod a zvrací. To samé udělá večer po jídle. To ji ale vidí maminka a chce to začít řešit. Večer je u nich na návštěvě také Dan – její už bývalý kluk – s rodinou. Pak se celá rodina vrací domů a tatínek si myslí, že by měla Sally jít za psychiatrem. Sally se sejde se svými kamarádkami a zhrozí se Magdy – má odbarvené a velmi nakrátko ostříhané vlasy – a vůbec jí to nesluší. Naďa si byla udělat portfolio, ale její malá sestra to celé zkazila a stala se hvězdou. Předaly si dárky k Vánocům a Sally všem dárky nakonec ručně vyrobila jako každý rok. Ve škole mají nového profesora na výtvarnou výchovu, protože jejich paní profesorka otěhotněla. Mají za úkol udělat svůj autoportrét. Jako ukázkový je od Sally – měla ho bez chyby. Zoe je v nemocnici kvůli velmi vážné mentální anorexii. Sally ji jde navštívit a tak se zhrozí všech nemocných dívek které tam jsou, že po příchodu domů začne zase normálně zdravě jíst. Nový profesor z výtvarné výchovy Sally nabídl, že ji bude učit různé nové techniky malování, protože si všiml jejího talentu.
Úryvek: Je mi na umření, když ráno vstávám ve čtvrt na sedm, ale na chladném vzduchu se trochu proberu. Skoro celou cestu pomalu klušu, jelikož mě napadlo, že si můžu navíc ještě zaběhat. Jsem docela rychlá a k fitness centru dorážím tři minuty před sedmou, kdy je ještě zavřeno. Před vchodem už čeká skupinka sportovních nadšenců, zachumlaná do svých teplákových souprav. Magda tu ještě není. Není tu ještě ani žádný hezký tmavovlasý kluk, který by mohl být Mick. Stojím tu ve školní uniformě, v ruce svírám ucho školního batohu a připadám si hrozně nemístně. Všichni si určitě říkají, co jen tahle malá zavalitá školačka může dělat před fitness centrem. Právě si mě prohlíží záviděníhodně štíhlá dívka v zelených teplákách.
Hodnocení: Kniha byla velmi čtivá, protože jsem se s hlavní hrdinkou rychle sžila. Kniha také velmi nápadně poukazuje na problémy s anorexií.

Příspěvek byl publikován v rubrice Čtenářský deník a jeho autorem je Berry. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 komentářů u „první Starosti

 1. S anorexií jsem se nikdy osobně nesetkala. Ovšem dnes je vážně špatná doba, kdy se každá holka stydí za každý malý faldíček a i hubené holky o sobě tvrdí, že jsou tlusté. Znám jednu osobu, která má vážně hezkou postavu, ovšem nepochopitelně pořád mluví o tom, že má tlustá stehna a zadek. Nevím, jestli jí někdy vymluvím, že to není pravda. Až mě to rozčiluje, přijde mi to všechno tak povrchní. Jenže ač mi to opravdu přijde strašně povrchní, společnost nás formuje a i já samozřejmě koukám na to, jak vypadám kvůli druhým lidem. Přitom jsem vzhled nikdy nějak moc neřešila.
  Zajímavá četba, možná bych se do něčeho podobného také mohla začíst, abych se mohla vcítit do těch, kteří si tím prošli.

 2. Pamatuju si, že jsem četla jednu z trilogie těchto knih. Byla to myslím první Láska. Přečetla jsem ji za jeden den a pak mě bolely oči 🙂 To mi bylo asi 9 ..
  Tuto knihu by si měla přečíst každá holka, která z menšího tuku dělá vědu. Kdyby aspoň jedly zdravě, když už, a ne, že něco sní a pak se rozhodnou, že se houska podívá zpátky na svět.. Je smutné, že se jim to může pokoušet vymlouvat kdokoliv a nepomáhá to.
  Jacqueline se povedlo sepsat něco takového, co typicky poukazuje na dívčí problémy.

 3. Mniška: Já mám pár holek ve třídě… A je zajímavé vidět ty proměny… Byla to fakt zajímavá knížka, pak od stejné spisovatelky ještě holka závislá na drogách a ještě jedna věc, ale teď nevím co… Myslím sebepoškozování?

  Elisis: Jo, je to velmi čtivé pro cílovou kategorii…

 4. Já jsem měla jednu dobu kdy jsem od Wilsonové četla knížky pořád. Výsledkem je, že mám doma 24 jejích knih. Tahle série se ale nestala jednou z těch oblíbených. Nevím čím to je. Ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

 5. Draconis: Děkuji za návštěvu 🙂 Tohle je asi zase jediná, kterou jsem četla já a četla jsem to ve věku, kdy jsem si tyto věci v hlavě hodně řešila a bylo to pro mě velice poučné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.