Malý princ

Název knihy: Malý princ
Autor: Antoine de Saint-Exupéry (překlad: Zdeňka Stavinohová)
Ilustrace: Antoine de Saint-Exupéry
Nakladatelství: Albatros nakladatelství, a. s., Praha
Rok vydání: 2005

Obsah: Hlavní postava, jíž je pilot, uvízne kvůli poruše motoru letadla na Sahaře. Pobývá zde asi týden, mezitím se seznámí s malým princem, který mu vykládá své putování. Země je 7. planeta, kterou navštívil. Na předchozích 6 jsou určité typy lidí (lampář, byznysmen, pijan, zeměpisec, král, domýšlivec), které ukazují špatné lidské vlastnosti. Malý princ vzpomíná na planetku, odkud pochází (B 612). Zanechal tam růži, o kterou se staral a se kterou si vybudoval velmi blízký vztah. Pochyboval ale o vzájemné lásce, tak vymetl sopky, vytrhal baobaby a odešel cestovat. Nyní se chce vrátit, a to pomocí hadího uštknutí. Pilot se také vrací a na malého prince vzpomíná.
Ukázka: „Sbohem…,“ řekl.
„Sbohem,“ řekla liška. „Tady je to mé tajemství, úplně prostinké: správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.“
„Co je důležité, je očím neviditelné,“ opakoval malý princ, aby si to zapamatoval.
„A pro ten čas, který jsi své růži věnoval, je ta tvá růže tak důležitá.“
„A pro ten čas, který jsem své růži věnoval…,“ řekl malý princ, aby si to zapamatoval.
„Lidé zapomněli na tuto pravdu,“ řekla liška. „Ale ty na ni nesmíš zapomenout. Stáváš se navždy zodpovědným zato, cos k sobě připoutal. Jsi zodpovědný za svou růži…“
„Jsem zodpovědný za svou růži…,“ opakoval malý princ, aby si to zapamatoval.
Vlastní názor: Přestože je to pohádka, jsou v ní úmyslně zakotveny myšlenky pro dospělé. Např. absurdita dospěláckého rutinního světa nebo nadčasové citáty (Co je důležité, je očím neviditelné. Když jde člověk stále rovně, daleko nedojde.). Dále autor používá symboliku – růže představuje ženu. Další, co se mi líbí, jsou otázky dítěte kladené do světa dospělých. Celý příběh je doprovázen potřebnými ilustracemi samotného autora. Navíc jsem se ztotožnila s myšlenkou, že na západ slunce se člověk dívá, když je mu smutno.

Příspěvek byl publikován v rubrice Čtenářský deník a jeho autorem je Berry. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

9 komentářů u „Malý princ

 1. Přiznám se, že já sama jsem Malého prince nečetla, ale často mi z něj bylo předčítáno. Podle všeho je to opravdu nadčasové dílo, které má co říct, jak dětem, tak i dospělým. Když tak čtu Tvůj čtenářský deník, říkám si, že by nebylo špatné vrhnout se do světa malého prince a přečíst si zase něco hezkého, takže děkuji za inspiraci 🙂

 2. Mniška: No vidíš, já Malého prince vůbec neznala, četla jsem ho až teď 🙂 Ano ano, doporučuji, já si ho přečetla jako krásnou pohádku (30 minut před spaním) a jsou tam krásné obrázky :-).

 3. Malý princ, to je jedna z nejkrásnějších knížek. A jeden z nejkrásnějších příběhů…
  V recenzi jsi vystihla asi to nejpodstatnější – že musíme vidět nejen očima, ale i srdcem. Že není všechno zlato, co se třpytí a nic není tak jednoduché, jak se zdá.
  A přitom z jednoduchých věcí můžeme mít radost.
  Je zajímavé, že ve všech vydáních Malého prince jsou tytéž obrázky (i když, možná to je dané tím, že jsou součástí příběhu).
  Nevím, jestli se našel někdo, kdo by Malého prince ilustroval po svém.
  Ale i kdyby ano, myslím že tyto neumělé obrázky jsou neobyčejně kouzelné.:-)
  Skvělá recenze na skvělou knihu!

 4. Vendy: Kdyby se všichni učili mít radosti z maličkostí, to by bylo krásně na světě 😉 U těch obrázků je to dané tím, že jsou součástí příběhu a maloval je sám autor – nemůže je nikdo přemalovat, to je, jakoby někdo v jiném typu knihy vyměnil třeba dopis, který je tam vložený apod. Připomíná mi to 3. přání od Fulghuma, kde součástí knihy jsou notové zápisy, deník, kresby – též je tou součást, kterou nikdo nemůže vyměnit.

 5. Sherilyn Lee: Já ji četla poprvé, ale dostala mě do svých spárů :-).

  Lucerna: Tak to věřím, že je o to kouzelnější, že je od sestry ;-).

  P.S. Čekejte smrtelnou dávku knih – objevila jsem v PC staré referáty na knihy, které jsou staré až 7 let, takže to tomu bude odpovídat ;-).

 6. Malého prince jsem ještě nečetla, ale chystám se to dohnat co nejdříve 🙂 Podle všeho je to skvělá kniha, kterou hodně lidí doporučuje. A navíc- je to kniha jak pro děti, tak pro dospělé, což se vyplatí. Do úryvku jsi napsala velmi pěknou část: důležité je, abychom viděli také srdcem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.