Povídky z jedné a z druhé kapsy

Název knihy: Povídky z jedné a z druhé kapsy
Autor: Karel Čapek
Nakladatelství: LEDA spol. s r. o.
Rok vydání: 2009

Obsah: Kniha je rozdělena na dvě části – povídky z jedné kapsy a povídky z druhé kapsy. Jsou tu různé formy povídek – od detektivních, přes různé životní příhody až k tajemnu. Například jak vyložení rukopisu písma ovlivní manželství, vykládání z karet je lživé, a přece se za rok splní, hledání modrých chryzantén,… Povídky mají specifickou formu, vše je vysvětleno logicky až třeba neuzavřeno a záleží na fantasii čtenáře, aby se zamyslel či si udělal svůj konec. Nápady jsou také úžasné – v jiné povídce třeba vyšetřují vraždu, dotyčnou zajelo auto. Celou situaci nevědomky popsal jeden básník ve své básni včetně poznávací značky a případ je vyřešen. V knize je také specifická čeština – pravopisná, místní nářečí či symbolická mluva a řeč různých vrstev.
Ukázka: Ukradený kaktus
Když jsem tedy u těch dvou pánů nepochodil, vylezl jsem na takový pěkný javor v našem parku a přemýšlel jsem. Já vám říkám, nejlíp se přemýšlí v koruně stromu; tam je člověk tak jaksi odpoután, trochu se to s ním houpe a přitom se díváte na všechno z vyššího stanoviska; já myslím, tihle filosofové by měli žít na stromech jako žluvy. A na tom javoru jsem si vymyslel takový plán. Nejdřív jsem si oběhl své známé zahradníky a povídám: Mládenci, nehnijou vám nějaké kaktusy? Starý pak Holben by je potřeboval na ty své pokusy. – Takhle jsem sehnal pár set marodů a přes noc jsem je nastrkal do Holbenovy sbírky. Dva dny jsem byl zticha, a třetího dne jsem dal do všech novin tuhle zprávu: …
(zloděj kaktusů se převlékal za ženu, pak pomáhá panu Holbenovi vozit nové kaktusy z cizích zemí a umře mučednickou smrtí na kaktusu)
Vlastní názor: Kniha mě velice zaujala. Vše je popisováno realisticky a tak, jak by to v životě probíhalo. Také to podporovalo mou fantasii a přemýšlení, pokud konec povídky nebyl jednoznačný. Je zde také typická výpravnost.

Pozn: Úvod citace Ivana Klímy o knize: Karel Čapek (1890-1938) patří mezi těch několik literárních velikánů, jejichž díla nic neztratila ze své čtivosti ani tři čtvrtě století po té, co byla napsána. Ze všech jeho románů, próz i skvělých fejetonů patří Povídky z jedné i druhé kapsy k tomu nejlepšímu. ….

Příspěvek byl publikován v rubrice Čtenářský deník a jeho autorem je Berry. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u „Povídky z jedné a z druhé kapsy

  1. Jeho díla jsou jistě nadčasová. Ve škole jsme jednu povídku z této sbírky četli, už si nevzpomenu, ale bylo to dobré. Ten úryvek, cos sem přiložila mě také docela pobavil….nu, a když jsem začala tenhle článeček číst, tak mě na začátku napadla taková hluboká myšlenka a já už na ní asi nepřijdu…uff…děkuji paměti, že jsi mě tolik podržela…omlouvám se, dnes už asi nenapíši nic smysluplného 🙂

  2. Pamatuju si, že Krakatit od Čapka mě normálně nudil.
    Ale Povídky z jedné i druhé kapsy jsou skutečně nadčasové, stále čtivé, aktuální, zajímavé, nečekané. Výborné. Karel Čapek opravdu psát uměl a pokud jsou jeho povídky čtivé i dnes, tak je to záruka kvality.
    (Naví byly některé z jeho povídek i výborně zfilmovány.)

  3. Mniška: Tak pokud přijde, sem s ní ;-).

    Vendy: Neuvěřitelně nadčasová a úžasná. To je Pan spisovatel. O tom zfilmování jsem slyšela, že to bylo velmi kvalitní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.