Komu zvoní hrana

Název knihy: Komu zvoní hrana
Autor: Ernest Hemingway (přeložil Jiří Valja)
Nakladatelství: originál The Continental Book Company, Stockholm; překlad Vyšehrad v Praze
Rok vydání: originál 1945, překlad 1987

Obsah: Děj celé knihy se odehrává v necelých 3 dnech ve Španělsku. Hlavní hrdina, Robert Jordan, je americký učitel španělštiny. Nyní je však ve Španělsku a pomáhá s protifašistickým odbojem, konkrétně má za úkol při začátku bombardování zneškodnit jeden most. Ve skupině se zamiluje do Marie, se kterou ve třech dnech prožívá intenzivně celý život a lásku. Poznává i vedlejší partyzánskou skupinu, kterou fašisté objeví a vybijí. Poslouchá vyprávění o začátku revoluce od moudré Pilar, ženy, která s vedoucím partyzánů Pablem je od počátku revoluce. Třetí den je skupina nachystaná na zničení mostu, přestože Robert tuší neúspěch akce, ale nic nedává najevo, pouze se snaží poslat zprávu generálovi Golzovi, jenže to se nepovede včas. Most se jim podaří úspěšně zničit podle plánu, ale většina skupiny umírá. Nakonec je i Robert zraněn, když odjíždí se zbytkem skupiny pryč do bezpečí a jeho kůň se splaší a zavalí ho, takže se mu zlomí stehenní kost. Domlouvá Marii, aby odjela do bezpečí a sám zůstává na místě a snaží se zneškodnit pronásledovatele.
Úryvek: „Prosím tě, dej mi hrnek vína,“ řekl španělsky. Pak řekl Pablovi. „Spousta sněhu, hm? Mucha nieve.“
Opilec k němu zvedl oči a zašklíbil se. Kývl hlavou a znovu se zašklíbl.
„Žádná ofenzíva. Žádné aviones. Žádný most. Jenom sníh,“ řekl Pablo.
„Myslíš, že bude ležet dlouho?“ Robert Jordan si sedl k němu. „Ty myslíš, že budeme pod tím sněhem celé léto, kamaráde?“
„Celý léto ne,“ odpověděl Pablo. „Ale dneska v noci a zítra jo.“
„Proč myslíš?“
„Jsou dva druhy vánic,“ řekl Pablo pomalu a rozvážně. „Jedna přichází od Pyrenejí. Při té bývá velká zima. Na tu je už moc pozdě.“
Hodnocení: Na to, že se děj odehrává jen ve 3 dnech, je kniha poměrně tlustá. Samotný děj mě bavil, trošku jsem se ale ztrácela v častých myšlenkách některých hrdinů, které byly velmi dlouhé až nudné. Jinak si myslím, že kniha vystihuje období, které popisuje.

Příspěvek byl publikován v rubrice Čtenářský deník a jeho autorem je Berry. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

6 komentářů u „Komu zvoní hrana

 1. Předem se omlouvám, ale právě se vám naskytne bombardování v podobě reklam na knihy. Trošku mi začíná jít hlava kolem z nové maturity z češtiny a čtu jako blázen, i když se dozvím seznam maturitních děl prakticky za rok, ať se z toho pak nezblázním. Tak se snažím si je psát, ať vím, co jsem to vlastně četla… Děkuji za pochopení.

 2. Taky jsem četl, ale už tak dlouho, že bych to dnes četl jako novou knihu. Je hezké že jsi se přihlásila. Maturita, to chce klid a všechno dobře dopadne. 🙂

 3. Tak tuhle knížku jsem nikdy nedočetla. Mám nachystáno, že ji věnuji do knihovny.
  Nemohla jsem se do toho dostat. Revoluce a revoluční myšlenky mi asi nikdy nebyly blízké. (I když v současné době revoluční myšlenky mám veliké, zejména nakopat některé lidi do zadku a nechat je rok žít při platu deset čistého.)
  Ale o knize píšeš poutavě.

 4. Já ostuda četla od Hemingwaya jen Starce a moře…už ani nevím kdy popravdě, takže tohle znám jen podle názvu. Nj, jsi pilná, to se musí nechat, kdybych taky byla tak pilná jako ty 🙂
  Mohu se zeptat, jen čistě ze zvědavosti, proč sis vybrala zrovna tento úryvek z knížky? 🙂

 5. cenzura: Jo, proto jsou lidé upjatí na historické romány, jiní na fantasy apod. 🙂

  pavel: Já si taky říkám, ještě mám skoro dva roky ;-). Ale jsem na ni pečlivě upozorňovaná už čtvrtým rokem :-D.

  Vendy: No, to bude tím, že jsem zatím dočetla všechno (až na Ovidiovo Umění milovat, to jsem fakt nedala, jak jsem u toho rudla). Třeba Vernovo Ocelové město jsem četla, nebavilo mě a celou knihu jsem pochopila na posledních dvou stranách :-D.

  Mniška: Já jsem knihomolka, čtu zásadně na cestě do školy, ze školy a o přestávkách :-D. No, asi proto, že je to skoro jediná část, kde neustále opilý Pablo mluví rozumě. Ale jinak, já a vybírání úryvků… Často si nevím rady, takže se mi stává, že knihu prostě otevřu a z toho vyberu úryvek :-D. Ale tady je vidět i ten jazyk a že tam jsou španělská slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.