Zdraví

Dalším tématem blog.cz je zdraví. Mám chuť zvolat hurá – konečně normální téma. Ale je opravdu normální? Co je to vlastně zdraví?

Pro někoho obyčejné, běžné slovo. Pro jiného nedosažitelný cíl. Zná spíše jeho opak – nemoc. Nemoci jsou pořád, všude. Medicína jde dopředu, některé nemoci se jí podařilo vymýtit. Možná pomstou za to je nástup nemocí horších, nerozpoznaných a nevyléčitelných.

Jestli jsem na něco opravdu háklivá, je to špatné zacházení se svým zdravím a tělem. Neberte si to teď osobně, ale nechápu lidi, co se řežou. Jo, asi si tím vylívají emoce, smutek, bolest. Ale způsobují ještě větší bolest svému okolí. Sice mají pocit, že je nikdo nemá rád, nikomu na nich nezáleží,… Co jejich rodina, nejbližší přátelé? To že je oni sami zahodili svým chováním je věc druhá. Návrat do normálního života je podle mě více než bolestivý nejen pro mě. Výčitky jejich okolí, že to nepoznali, nezastavili,… Sama si to nedovedu představit.

Poruchy příjmu potravy. “Více než 50% dívek si myslí, že jsou tlusté.” Viděla jsem to na blogu Hančí a taky k tomu vhodnou povídku. Poruch je asi pět, ale to není důležité. Přemýšleli jste někdy, proč to ty holky (ve vyjímečných případech kluci) dělají? Já ano a napadá mě několik věcí. Někdo jim dost ublížil, třeba z legrace řekl, že jsou tlustí. Oni jsou tím tak posedlí, že se to překulí v tuto psychickou nemoc. Rodina je odmítá, dostatečně se jim nevěnuje. Další forma sebeubližování. Podobně jako ti, co se řezají. Jen toto není tolik vidět. Naštěstí nebo naneštěstí?

Taková obyčejná alergie. Většina z nás žije ve městech nebo jejich okolí a alergie je jejich součástí. Takže ji má pomalu každý druhý, né-li častěji. Alergie na prach, pyly, chlad, ale také potraviny a zvířata. Některým se alergie natolik zhorší, že se překlene v astma a to už žádná legrace není. Jsou nuceni dýchat z inhalátorů, dávat na sebe pozor, nedělat některé věci,…

Rakovina. Strašně známá věc. Velmi obávaná nemoc. Taková rakovina kůže –za tu si můžeme sami. Neříkám vždy, ale v některých případech ano. Nadměrné slunění pro krásně opálenou pleť. Vyplatí se pak poměr krása – nemoc? Zároveň je tu něco povzbudivého, rozšiřují se kampaně proti rakovině. Sice moc nechápu jejich smysl, ale třeba to brzy zjistím.

Zdraví… Někdo jím oplývá a neví o tom. Nechce to vědět, protože má jednu alergii, své tělo dobrovolně devastuje. Jiný má pocit, že je zdravý a má zdravotní problémy, které si nedovedeme představit. Proč ty různé vztahy? Jaký je mezi těmi lidmi rozdíl?

Važte si svého těla, prosím. Važte si ho a uvědomte si, že jsou lidi, kteří jsou na tom x násobně hůře…

P.S. v archívu mám povídku, která se ke zdraví váže. Je taková trošku na zamyšlení. Pokud by vás to zajímalo, je to Cesta s průvodcem. Když si ji také přečtete a okomentujete, zlobit se nebudu. A ještě vám chci všem moc poděkovat za včerejší komentáře k Baletce. Je to poprvé, co mám tolik komentářů k povídce a na tom je můj blog trošičku postavený, i když jsem to teď dost flákala. Moc, opravdu moc vám děkuju. Postavilo mě to na nohy…

Příspěvek byl publikován v rubrice Články jinaké a jeho autorem je Berry. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

7 komentářů u „Zdraví

 1. Četla jsem to už na našem blogu,a chvála chvála a zase chvála 🙂 Komentář už jsem ti psala,a vyjadřovala jsem se i po icq,prostě si to přesně vystihla .. taky nechápu lidi co se řezají,jen si ubližují.A ti,co říkají,že jsou tlustí a nejsou (zrovna dneska,hanka největší párátko) si myslím,že prostě jen potřebujou slyšet,že nejsou,ale zase by jim to mělo pomoct ..

 2. To jsem ráda, že tě to postavilo na nohy.. 😀 /A bude určitě brzo další díl, že? 😀 – Aneb jak začíná závislot/ Také díky za komentáře – Potěší a jak píšeš, postaví na nohy..

  Hm. Já se za své články nestydím, jen.. Jsem nějaká – Citově slabá? Hodně stydlivá v těchle věcech – životem nezkušená, možná. Ono se to těžko vysvětluje, slov je málo, nebo jich znám málo já. Nejspíš se obávám, že kdyby mí milí rodičové uviděli můj blog, asi by mně chtěli přizpůsobit k obrazu svému… To se ostatně už jednou stalo..Nemám to teď v rodině jednoduché, naši se možná budou rozvádět. – Já jsem zatím “v pohodě”, protože nevěřím, že se to stane, ale neumím si to představit..

 3. Představ si, že mi nejdřív vůbec nedošlo, čím myslíš řezání.. Protože mě by to jen tak nenapadlo. Copak nápad, ale abych si něco takového udělat, to by se něco opravdu muselo stát. 😉 Jeden taťkův kamarád umřel na rakovinu, uvědomila jsem si tehdy, že smrt je strašně blízko, a opět jak je život vzácný.

 4. většina nemocí jsou psychického původu, takže si za ně neseme odpovědnost sami… a pokud onemocníme, je to už následek a příčinou lékaři obvykle neberou v potaz a tedy ani neléčí…

 5. Já jsem zdravá, nikdy si nic nezlomila, nechápu proč protože nepiju míko, nejím jogurty, takže čekám až to přijde….Taky hodně sportuju, běhám baví mě to 🙂

 6. Výborná úvaha! Vychytala jsi dost nešvarů, které se v současnosti dějí – sebepoškozování, anorexii nebo bulimii (to jsou věci které si lidi způsobují sami, i když na základně poškozené psychiky), alergii – tu už ovlivníš méně, protože alergii si můžeš nechtě i vypěstovat – a rakovinu, ta je vůbec zrádná, protože nejvíc to jsou dědičné dispozice a pak hlavně stres a pak teprve všechno ostatní…
  V podstatě bych žekla, že zdraví je něco, o čem zdravý člověk neví, že má.
  Až když je nemá, tak pozná zdravý člověk, že už není zdravý, ale nemocný…
  (Ha, trochu zamotané, zdá se!):-)

 7. Díky za pochvalu.. Přemýšlím ráda a zatím si myslím, že nepřeháním dávku přemýšlení.. /To přijde až časem/ Chápu časové vytížení, a budu trpělivě čekat na další díl 😉 .
  Je tu ještě nějaká šance, že by se nerozvedli, ale myslím, že to spěje ke konci.. Je to smutné a já to pořád nedoceňuju.. Možná i naštěstí, že mám prázdnou hlavu na jiné věci..

  Je hodně smutné, že někteří se narodí s nějakou “vadou” a schytají posměchu víc než ten, kdo si přihodil něco sám. Život je krásný, ale smutný a nevděčný – Zdá se z mého pohledu..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.