Za peníze vše?

Tématem blogu.cz jsou peníze. Někteří lidé si myslí, že za peníze si mohou pořídit vše. Když říkám vše, opravdu vše. No ne, zamysleme se, jak nás k tomu společnost tlačí.

Regulační poplatky – jejich zavedením musíme mít na doktora peníze a vlastně si ho tím tak trochu kupujeme. Navíc, jednou jsem v nemocnici viděla, že pokud někdo zasponzuruje jedno oddělení, dostane ke všem doktorům v dané nemocnici přednostní právo. Není to kupování lékaře? Ano, k doktorovi mohou i ti, co na něj tak docela nemají – ale musí vyřizovat papíry. Ti to pak někdy využívají, že v zimě si vymyslí, co jejich dětem je, aby v zimě mohly být zadarmo v nemocnici. Dobré odložiště dětí, nemyslíte? Když chceš, nejdříve zaplať. Pak tě pošleme na jiné oddělení a zaplať znovu. Trochu divné…
Jídlo – to je samozřejmost. Jdeme do obchodu, kde je neskutečný výběr a podle obsahu naší peněženky si můžeme vybrat mezi kvalitou, značkou nebo jen známým názvem. Není to všechno stejné? Téměř? Někdy si říkám, že to bylo jednodušší, když nebyl takový výběr, protože se musíme pořád rozhodovat, co si vybereme. Ale to je jiné téma.
Domov – dům nebo domov? Někdo bere jako domov to, kde bydlí. Jiný zase rodinu, ve které vyrůstá. Za peníze si kupujeme to místo, kde žijeme. Někdy si jde rodinu koupit. Například “uplácením” dětí. Koupíme jim, co zrovna chtějí pod nějakou záminkou a je to.
Láska – nebo vztah? Myslím, že není tajemstvím, jak se některé ženy nechají nalákat drahými šperky, luxusní večeří či pěknými šaty. Je to pak opravdová láska? Opět samostatné téma…
Vzdělání – za školu se platí. Pokud dítě není předškolního věku, za školku musí platit jeho rodiče. Ve škole je to různé. Občas se musí přispívat do školních fondů – na nakupování chemikálií, odměny pro žáky, pronájem hřiště u školy,… Začíná se řešit, že by se zavedlo školné. Opět se stane vzdělání vyšší ligou? No a vysoké – nějaké ty poplatky. Pokud byste si chtěli vystudovat medicínu, musíte si platit atestace. Proto tolik studentů míří do zahraničí se slovy, že tady nemají dost peněz na to, aby si to zaplatili.
Odpočinek – tím myslím dovolené, různé relaxace, koncerty, divadla, kina,… Možná by se to dalo nazvat zábavou, mnoho lidí odpočívá právě u zábavy.

Věcí, které se dají koupit nebo za které se platí stále přibývá. Občas mě udiví, co všechno lidi nevymyslí, aby se za to platilo.

Na závěr jen řeknu – Money, money (ABBA).

Pro: elisis-diary.blog.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Články jinaké a jeho autorem je Berry. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

8 komentářů u „Za peníze vše?

 1. největší problém je ten, aspoň v Německu, že člověk prostě ty peníze musí mít, protože ty poplatky za tebe nikdo nezaplatí… zdravotní pojištění 500 eur, důchodové pojištění 400 eur, za byt i když je tvůj, tedy nepronajatý ale koupený 400 eur, pojistky, těch aspoň minimálně pět 500 eur… a další a další… už jen tohle dohromady dělá kolem 2.000 eur a to ještě musíš jíst, oblékat se, topit, za děti platit semestr 2×600 eur…. vyděláváš jen proto, abys tohle musela zaplatit… 😀
  nejlepší je být bezdomovec, všechno za zebe zaplatí stát a ještě ti zbude na pivo…

 2. Moje řeč! Jak tvůj článek, tak Pavlův komentář je pravdivý. Dnes musíš platit za všechno, ale dokonce i za věci, které vlastně v životě neuvidíš – taky jsem o tom slepila článke. Platíš pojištění, peníze jdou pryč, když se ti nic nestane, peníze už neuvidíš (nebo jen minimum) a když se ti něco stane, tak peníze možná taky neuvidíš. Někdo platí pronájem, platí se voda, plyn, elektřina, telefon, stočné, rádio, televize… internet… a to jsou nezbytné měsíční poplatky. Dospělí rodiče platí svým dětem školy nebo kurzy, platí se u doktora i v lékárně (jak jsi správně poznamenala).
  A jak říkal Pavel, snad půlka tvého platu jde na tyto poplatky.

  • Vendy, kdyby jen polovina platu.. to by bylo ještě dobrý. Z SHM (superhrubá mzda) musí za tebe zaměstnavatel odvést 34 % na sociální a zdravotní, ty pak musíš odvést to samý + ještě daň z příjmu a když to tak vezmeš a zaplatíš za byt (dům) tak ti zbude úplně směšná částka na to abys to nějak přežila do další výplaty. A stát si pořád stěžuje, že má málo peněz. Nedívím se, když politik dostane svůj plat, výlohy za auto, a funkci atd. Oni si berou a nám ostatním nedají nakonec nic… Prostě.. zákony v naší zemi jsou na nic..

   • v tom s tebou souhlasím, já to brala spíš optimisticky než realisticky. Dělám na živnosťák a mám co dělat, protože jsem na menším městečku a nemůžu si narazit lukrativní ceny jako třeba ve městě. Některý měsíc je silnější, některý mizerný, ale poplatky se platí pořád stejně. A zákony v naší zemi? Hnus…

    • to víš.. optimisticky se to moc brat nedá.. :-), kdyby dalo, bylo by to mnohem lepší, ale přeně tak.. zákony v naší zemi jsou prostě na nic a pokud se nic nezmění, tak to bude pořád stejné..

 3. Cenzura má pravdu! Asi je to vystudovaná účetní nebo ekonomka jako já :D:D A Pavlův názor má taky něco do sebe. Holt, nevybereme si, ale žijem v České republice, tady je možné všechno, a jen abychom zapadli a náhodou nebyli out a neukazovali si na nás prstem, tak z Bruselu schvalujeme každou pitomost. Ono mi to připadá, že nás doba normalizace hodně poznamenala, co se tohoto přístupu týče. Ale je to každého věc a každého názor, já to nikomu brát, když bude mít jiný. Žijem v demokracii, aspoň se tomu tedy tak říká. Všechno je tady dneska na houby, a časem to nebude o nic lepší, je načase si zvykat 😉

  • Pro Lowisku.. ne nejsem ani účetní ani ekonomka a nejsem ani žena :-). A to co studuju nehtějte vědět.. byste řekli, že sem se zbláznil.. ale matika ani fyzika to není :-);-). Já jen čerpám z toho, že mě ekonomie baví a tak :-).. ale všechno co je tady napsaný je pravda.. pro nás je to blbý, pro ty nahoře (poslance, ministry…) je to dobrý..

  • Lowiska: s tebou taky souhlasím, co se týká eurospolečenství a našich poslanců, to by jeden zvracel. Oni jen něco nadnesou, řeknou jen názor nebo návrh a ti naši pitomci se můžou s prominutím posr..t, aby to hned uzákonili… Však taky v jejich očích pěkně vypadáme, jako zemička nevýrazná a ještě k tomu zbabělá. Ale, co v tomhle můžeme dělat? Jedině defenestraci…
   Cenzura: jasně že ekonomové nebo daňoví poradci jsou víc v obraze… ale tady myslím stačí jenom kouknout kolem sebe a použít vlastní rozum. Vždyť je to do nebe volající, co se u nás děje…Asi takhle: kdyby ti poslanci a ministři byli normálně zaměstnaní, tak za špatně odvedenou práci by letěli do dvou dnů… Leč, jsme v Absurdistánu. Nebo v České republice, což je skoro totéž. Ale nechci Berry blog zatěžovat takovými úvahami…:-(;-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.